شناسه پست: 4836
بازدید: 483

اگرچه بیمه‌نامه بدنه اتومبیل برخلاف قراردادهای شخص ثالث، در گروه بیمه‌نامه‌های اجباری دارندگان وسایل نقلیه قرار نمی‌گیرد ولی امروزه در کشور ما با توجه به افزایش چشمگیر قیمت در بازار خودرو، نرخ بالای قطعات یدکی، بستر ناامن جاده‌های مواصلاتی و از همه مهم‌تر حجم سنگین ترافیک شهری، داشتن بیمه بدنه برای تمام مالکین اتومبیل یک نیاز ضروری به شمار می‌رود.

تعهدات پایه بیمه بدنه در سه عنوان کلی خلاصه می‌شوند :
– سرقت کلی وسیله نقلیه
– آسیب به بدنه فلزی وسیله نقلیه
– آتش سوزی و انفجار

اما مهم‌ترین پوشش‌های مازاد این قرارداد که از طریق شرکت‌های بیمه‌گر با پرداخت حق‌بیمه جداگانه قابل ارائه است عبارتند از :
– بلایای طبیعی نظیر سیل، زلزله و آتشفشان
– آسیب به رنگ خودرو بر اثر پاشش اسید یا هرگونه مواد شیمیائی
– شکست شیشه
– خسارت ناشی از کشیده شدن میخ یا هرگونه شیء مشابه بر روی بدنه
– تامین هزینه ایاب و ذهاب بیمه‌گزار در روزهای تعمیر کلی خودرو تا سقف معین
– سرقت قطعات داخلی وسیله نقلیه
– ترانزیت خودروی آسیب دیده از مرزهای خارجی به داخل کشور

از نکات مهم و قابل تامل در تعریف بیمه‌های بدنه، مبحث خسارت‌های کلی و خسارت‌های جزئی است. به صورت عمومی چنانچه هزینه‌های تعمـیر و تعویض قطعات آسیــب دیده بیش از ۷۵% ارزش کلی قیمت خــودرو بوده و یا با گذشت ۶۰ روز از اعلام سرقت اتومبـیل، کماکان مورد بیمه مفقود باشد، خسـارت کلی به ارزش قیمت واقعی خودروی بیمه شده با کسر فرانشیـز قانونی به حساب بیمه‌گزار واریز خواهد شد. لذا در سایر حالات که خسارتی کمتر از ۷۵% قیمت به مورد بیمه وارد گردیده، پرداخت هزینه‌های تعمیراتی و یا تعویض قطعات بر مبنای مقررات حاکم بر جبران خسارات جزئی از سوی شرکت بیمه‌گر انجام می‌شود.

امیرحسین کاظم – کارشناس بیمه‌های بازرگانی