دیه سال ۱۳۹۹
شناسه خبر: 4923
بازدید: 55

در تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال گذشته سخنگوی محترم قوه قضاییه نرخ دیه در سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد که طی آن نرخ دیه با افزایش ۲۰٪ نسبت به سال گذشته، یعنی سال ۱۳۹۸ به مبلغ ۳۳۰ میلیون تومان در ماه‌های عادی و ۴۴۰ میلیون تومان در ماه‌های حرام افزایش یافت. این مبلغ از ابتدای فروردین ماه سال ۹۹ لحاظ گردید.

به زبان ساده‌تر میزان دیه در ماه‌های غیر حرام نسبت به سال گذشته ۶۰ میلیون تومان و در ماه‌های حرام نسبت به سال گذشته ۸۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

واژه دیه به چه معناست؟

در قانون مجازات اسلامی در برابر برخی جرایم مجازاتی وجود دارد که دیه نام گذاری شده است. دیه در ماده ۴۴۸ قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۹۲ تعریف شد که طبق این ماده دیه به این شکل تعریف شد که: “دیه مقدر، مال معینی است که در شرع مقدس، به سبب جنایت غیرعمدی بر نفس، عضو، یا منفعت، یا جنایت عمدی در مواردی که به هر جهتی قصاص ندارد، مقرر شده است.”

البته ناگفته نماند در مواقعی که جرم از عمد باشد ولی به هر دلیل نتوان مجرم را قصاص نمود، میتوان دیه تعیین کرده و مجرم اقدام به پرداخت آن کند. و یا در مواقعی ممکن است که حکم قصاص برای مجرم در نظر گرفته شود، اما اولیا دم تنها به دریافت دیه راضی باشند و از قصاص فرد چشم پوشی نمایند.

اما احتمالا برای شما سوال پیش آید که ماه‌های حرام شامل کدام ما‌ه‌ها خواهد شد؟

ماه‌های حرام تشکیل شده از ۴ ماه از ماه‌های قمری که عبارتند از:

  • ماه محرم
  • ماه رجب
  • ماه ذی‌ القعده
  • ماه ذی‌ الحجه

نحوه محاسبه دیه در ماه‌های حرام نیز به این صورت می‌باشد که اگر، دیه یک ماه غیر حرام را به علاوه یک سوم مبلغ دیه نماییم، مبلغ دیه در ماه حرام به دست می‌آید که در سال ۱۳۹۹ برابر ۴۴۰ میلیون تومان است.

تاثیر مبلغ دیه برروی صنعت بیمه به خصوص بیمه شخص ثالث:

یک قانون در بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران ثبت گردیده است که بر اساس آن تعهد مالی بیمه شخص ثالث باید ۲.۵٪ از مبلغ کل دیه در یک ماه حرام را شامل شود. از این رو با افزایش نرخ دیه در سال ۱۳۹۹، تعهدات مالی شرکت‌های بیمه از حداقل ۹ میلیون تومان به حداقل ۱۱ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. حال طبق دستور مقامات انتظامی و راهنمایی رانندگی، در صورت بروز هر یک از حوادث مالی با شرایط زیر در تصادفات رانندگی نیازی به ارائه کروکی و گزارش به شرکت بیمه نخواهد بود:

  • مبلغ خسارت مالی ایجاد شده ۱۱ میلیون تومان یا کمتر از ۱۱ میلیون تومان باشد.
  • هر دو راننده دارای گواهی نامه رانندگی باشند.
  • در حادثه ذکر شده هیچگونه خسارت جانی بروز نداده باشد.

آرزوی قلبی بی بیم و کارشناسان بی بیم است که هیچ شخصی مشمول پرداخت و یا حتی دریافت دیه نگردد و هیچ خسارتی اعم از خسارت مالی و خسارت جانی به هیچ یک از مردمان سرزمینمان وارد نگردد، اما فراموش نکنید که کارشناسان ما آماده هستند تا به تمام سوالات شما در مورد مسائل بیمه‌ای و دیه پاسخگو باشند.

تنها یک تماس با بی بیم کافیست.

تلفن:۲۲۲۲۸۵۰۸