شناسه پست: 4767
بازدید: 306

همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث برای هر وسیله نقلیه‌ای اجباری است و مانند سایر بیمه‌ها نظیر بیمه بدنه اختیاری نمی‌باشد تا برخی از افراد از تمدید و یا صدور آن سرباز زنند. پس این اجبار در مورد تمدید آن‌ هم وجود دارد و دیرکرد در صدور و یا تمدید بیمه شخص ثالث برای شخص بیمه‌گزار جریمه به همراه خواهد داشت.

عواقب دیرکرد تمدید یا صدور بیمه شخص ثالث:

  • عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث و یا عدم تمدید به موقع آن تنها به پرداخت جریمه نقدی ختم نمی‌شود و در صورت بروز هرگونه حادثه از قبیل تصادفات رانندگی، راننده خود ملزم به پرداخت خسارت است و شرکت بیمه هیچ گونه مسئولیتی در قبال پرداخت خسارت نخواهد داشت.
  • یک نکته مهم درمورد نداشتن بیمه شخص ثالث زمانی است که در هنگام بروز حادثه، حتی اگر شخص مقصر نباشد، شرکت بیمه نفر مقصر می‌تواند به دلیل عدم داشتن بیمه شخص ثالث از دادن خسارت به فرد اجتناب کند.
  • از دیگر عواقب عدم تمدید بیمه ثالث آن است که فرد تا زمانی که بیمه خود را تمدید کند و جریمه دیرکرد آن را نیز پرداخت نماید، نمی‌تواند خودرو خود را انتقال دهد یا به فروش برساند. زیرا اداره راهنمایی و رانندگی برای خودروهای بدون بیمه شخص ثالث تعویض پلاک انجام نمی‌دهد.

نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث:

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث با توجه به تیپ و نوع خودرو متفاوت است. نحوه محاسبه آن به اینصورت می‌باشد که حق بیمه کامل خودرو محاسبه شده و بر ۳۶۵ روز سال تقسیم می‌شود و عدد بدست آمده به عنوان جریمه دیرکرد به صورت روزانه به مبلغ حق بیمه بعدی اضافه خواهد شد. البته این نکته را فراموش نکنید که جریمه دیرکرد فقط تا مدت یک سال محاسبه می‌شود و از آن روز به بعد این نرخ ثابت است.

مبلغ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال ۱۳۹۹:

مبلغ این جریمه برای خودرو‌های سواری کمتر از ۴ سیلندر روزی ۳۸۷۴ تومان، خودروهای  تیپ پراید و پیکان روزی ۴۵۸۸ تومان، برای سایر خودروهای ۴ سیلندر روزانه مبلغ ۵۳۹۳ تومان و خودروهای بیش از ۴ سلیندر مبلغ ۶۰۳۶ تومان به صورت روزانه می‌باشد.

اما جریمه دیرکرد روزانه بیمه شخص ثالث برای خودروهای بارکش به صورت زیر خواهد بود. بارکش‌های تا ۱ تن مبلغ ۴۷۴۶ تومان، بارکش‌های ۱ تا ۳ تن مبلغ ۵۷۱۵ تومان، بارکش ۳ تا ۵ تن مبلغ ۷۲۳۴ تومان، بارکش ۵ تا ۱۰ تن مبلغ ۹۳۶۸ تومان، بارکش‌های ۱۰ تا ۲۰ تن مبلغ ۱۰۷۸۵ تومان و در آخر بارکش‌های بیش از ۲۰ تن مبلغی معادل ۱۱۴۳۰ تومان به عنوان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خود باید پرداخت کنند.

چند نکته درباره جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث:

  • اولین نکته این است که شرکت‌های بیمه نمی‌توانند هیچ تخفیفی بابت جریمه دیرکرد در نظر بگیرند. دلیل آن هم این است که این جریمه در اختیار شرکت بیمه قرار داده نمی‌شود و مستقیما به حساب صندوق تامین خسارت‌های بدنی واریز می‌گردد، پس این جریمه باید کامل پرداخت شود.
  • درصورتی که خودرو شخص در توقیف راهنمایی رانندگی بوده و در پارکینگ مستقر باشد، شخص می‌تواند با همراه داشتن نامه رفع توقیف و ارائه آن به شرکت بیمه این جریمه را پرداخت نکند و مورد بخشش قرار گیرد.
  • همچنین زمانی که خودرو به سرقت رفته باشد و موعد تمدید بیمه ثالث خودرو نیز گذشته باشد، می‌توان با ارائه گزارش سرقت از کلانتری به شرکت بیمه از پرداخت جریمه دیرکرد معاف شد. البته باید گزارش سرقت دقیق باشد و حتما تاریخ سرقت خودرو و مشخصات کامل خودرو در نامه آگاهی تمام و کمال ذکر شده باشد تا مورد تایید شرکت بیمه قرار گیرد.