شناسه خبر: 4932
بازدید: 60

مدتی است که همه‌ی مردم دنیا با بیماری واگیر کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند. کرونا علاوه بر خسارت جانی فراوان، خسارت مالی فراوانی نیز به بار آورده است. تاثیرات کرونا بر صنعت بیمه نیز قابل تامل است، همانطور که می‌دانید بیمه قراردادی است که بین دو شرکت یا یک شخص و شرکت بیمه بسته می‌شود و فرد در قبال پرداخت مبلغ معینی به صورت ماهانه، چند ماه یکبار و … بیمه می‌شود تا در مواقع مورد نیاز شرکت بیمه خسارت مالی و یا حقوق مستمری فرد را تامین کند.

در حال حاضر که اقتصاد کل دنیا تحت تاثیر کرونا قرار گرفته، همه‌ی مشاغل از جمله صنعت بیمه هم دچار تنش شده‌اند و ضررهای زیادی را تجربه کرده‌اند. امیدواریم که با لطف خداوند و رعایت همگانی پروتکل‌های بهداشتی این بیماری هر چه زودتر ریشه‌کن شود.

چگونگی تاثیرات کرونا بر صنعت بیمه

کرونا به صورت مستقیم و غیر مستقیم تمامی مشاغل را تحت تاثیر خود قرار داده است. صنعت بیمه، هم در این برهه زمانی تحت تاثیر این ویروس است. به عنوان مثال به دلیل بیکاری چشم‌گیری که در کل دنیا حاکم است افراد نیازهای اولیه خود را به سختی تامین می‌کنند و طبیعی است که در این شرایط کسی به فکر بیمه کردن اموال یا جان خود نباشد.

همچنین در زمان شیوع ویروس کرونا شرکت بیمه کمک‌های زیادی به وزارت بهداشت کرده است. به دلیل افزایش بیماری، افرادی که از بیمه‌های خود مانند، تامین اجتماعی استفاده می‌کنند افزایش یافته است. اما در مقابل تعداد افرادی که برای بیمه شدن مراجعه می‌کنند به شدت کاهش یافته است. همچنین در زمان شیوع ویروس کرونا، بیمه‌ها دستور گرفتند که حق بیمه خود را، دیرتر از موعد مقرر دریافت کنند.

کاهش مسافرت‌ها خارجی و داخلی نیز بر بیمه‌های مسافرتی و حتی بیمه خودرو تاثیر منفی گذاشته است. علاوه بر تاثیرات کرونا بر صنعت بیمه، تورم و گرانی نیز بر این حوضه بی تاثیر نبوده است.

بیمه در کشور چین در زمان شیوع کرونا

کشور چین در هنگام مواجهه با کرونا اقدامات بسیار خوبی انجام داد و توانست بیماری را تا حدود زیادی کنترل کند و از شیوع بی‌رویه بیماری جلوگیری کند. صنعت بیمه نیز در چین به سرعت وارد عمل شد و خدمات جدیدی ارائه داد،  که افراد را در هنگام شیوع بیماری واگیر مانند، کرونا مورد پوشش قرار دهد. همچنین خدمات حمایتی زیادی برای کادر پزشکی که در خط اول مبارزه با این بیماری بودند، ارائه دادند.

انواع بیمه

انواع مختلف بیمه وجود دارد که شرایط و کاربرد هر کدام متفاوت با دیگری است. بیمه را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد، که شامل بیمه اموال و دارایی، بیمه اشخاص و بیمه مسئولیت می‌شود. هر کدام از این بیمه‌ها زیر مجموعه‌های خود را دارند.

بیمه اموال

 در این نوع بیمه دارایی و مسائل مالی افراد تحت پوشش قرار می‌گیرد.

که شامل بیمه‌های زیر است:

  • بیمه مربوط به وسایل نقلیه، مانند خودرو و موتورسیکلت و… که با نام بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه شناخته می‌شوند.
  • بیمه آتش سوزی، که بیشتر در مورد ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و حوادث دیگری از قبیل زلزله و… را نیز در بر می‌گیرد.
  • بیمه مهندسی، بیمه‌ای برای مهندسان که حوادث غیر منتظره در یک پروژه را تحت پوشش قرار می‌دهد.
  • بیمه حمل و نقل و جابجایی کالا، به عنوان مثال در صادرات و واردات می‌توان از این بیمه بهره گرفت. تا در هنگام بوجود آمدن حادثه بیمه خسارت‌های احتمالی را پرداخت کند.

بیمه اشخاص

در این نوع بیمه خود شخص و سلامتی‌اش تحت پوشش قرار می‌گیرد. که شامل موارد زیر است:

  • بیمه عمر، بیمه‌ای است که نیاز مالی خود فرد را بعد از سالخوردگی و از کار افتادگی و خانواده‌اش را بعد از مرگ سرپرست خانواده تامین می‌کند. در حال حاضر هزینه درمان کرونا نیز به این بیمه اضافه شده است، که این هم یکی از تاثیرات کرونا بر صنعت بیمه است.
  • بیمه تکمیلی، بیمه‌ای است که هزینه‌های درمانی افراد را در برمی‌گیرد. مانند جراحی، بستری شدن در بیمارستان و …
  • بیمه حادثه، بیمه‌ای است که فرد را در مقابل حوادث غیر منتظره تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

بیمه مسئولیت

یک نوع بیمه است که در آن فردی که دارای یک مسئولیت است، مثال: یک کارفرما، مسئولیت و کار خود را بیمه می‌کند تا در هنگام بروز حادثه برای کار یا کارکنان بیمه خسارت‌های احتمالی را متقبل شود. این بیمه شامل چند زیر مجموعه است: بیمه عمومی، حرفه‌ای، تولید کننده کالا و بیمه کارفرما که مسئول کارکنانش است.

راهکار پیشنهادی برای جلوگیری از اثر مخرب کرونا بر بیمه

در حال حاضر که کل دنیا در شوک بزرگ بیماری واگیر کرونا به سر می‌برد، تمهیدات زیادی برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری صورت می‌گیرد. از جمله این تمهیدات می‌توان به قرنطینه کردن اشاره کرد، در کنار این قرنطینه بودن الکترونیکی شدن بسیاری از کارها هم تاثیر خوبی داشته است.

در موضوع بیمه هم، برای جلوگیری از  تاثیرات کرونا بر صنعت بیمه که این تاثیرات به صورت مخرب هستند، الکترونیکی شدن ثبت نام بیمه و سایر خدمات آن‌ها می‌تواند کمک خوبی، به صنعت بیمه باشد. به دلیل شیوع ویروس کرونا افراد جامعه از حضور در اجتماع خودداری می‌کنند و همین امر سبب کاهش مراجعه کنندگان به دفاتر بیمه می‌شود.

نتیجه گیری

در حال حاضر به خاطر شیوع ویروس کرونا همه‌ی مشاغل در همه جای دنیا تحت تاثیر قرار گرفته‌اند، صنعت بیمه هم از این قاعده مستثنی نیست. در صنعت بیمه به دلیل کاهش مراجعه کنندگان برای دریافت، بیمه نامه، کاهش مسافرت‌ها، کمک بیمه‌ها به مراکز درمانی (وزارت بهداشت) و … این صنعت دچار تنش شده است. همچنین تورم و گرانی و بیکاری نیز تاثیر زیادی بر عملکرد بیمه‌ها داشته است.

انواع مختلفی از بیمه‌ها وجود دارد، که هر کدام از آنها کاربردهای متفاوتی  دارند، ما در این مقاله به توضیح برخی از این بیمه ها پرداختیم. به این موضوع نیز اشاره کردیم که بعد از شیوع کرونا، بعضی از بیمه‌ها، هزینه‌های ناشی از درمان این بیماری را تحت پوشش خود قرار دادند. در آخر هم گفتیم که بیمه‌ها، می‌توانند با الکترونیکی کردن خدمات خود، هم می‌توانند در کار خود پیشرفت داشته باشند و هم از تاثیرات کرونا بر صنعت بیمه تا حدودی جلوگیری کنند.