شناسه پست: 4758
بازدید: 576

پزشکی جزو آن دسته از شغل‌هایی است که هر نوع اشتباه و خطای کاری ممکن است دردسرهای زیادی مانند خسارت جانی یا از دست دادن عضو را برای بیمار به وجود آورد. در این شرایط داشتن بیمه‌ نامه‌ ای که بتواند جلوی چنین ضررهایی را بگیرد، بسیار ضروری است. بیمه مسئولیت پزشکان آسیا یکی از بهترین بیمه نامه هایی است که با پوشش‌های بسیار خوب خود، طرفداران بسیاری زیادی در بین پزشکان پیداکرده است.

اگر حرفه‌ی شما نیز پزشکی است و با جان انسان‌ها سرکار دارید، بهتر است از بیمه ای مطمئن با خدمات کامل استفاده کنید. ما در این مقاله قصد داریم تا شمارا با مشخصات بیمه آسیای مخصوص پزشکان آشنا کنیم.

طبقه‌بندی بیمه مسئولیت پزشکان آسیا

بیمه مسئولیت پزشکان آسیا برای راحتی کار شما پزشکان، بیمه مخصوص پزشکان را در ۴ دسته طبقه‌بندی کرده و حق بیمه را براساس این گروه‌بندی مشخص کرده است.

دسته‌بندی این بیمه براساس تخصص پزشک، درصد ریسک هر تخصص و نوع جراحی پزشک است. براساس این طبقه‌بندی، کمترین ریسک بیمه‌ای متعلق به گروه یک است. این در حالی است که گروه ۴ بیشترین ریسک را ازنظر کار پزشکی دارد.

مسئولیت آسیب‌هایی که گاهی به دلیل خطا یا قصور شما پزشکان متوجه بیماران می‌شود، توسط بیمه آسیا پرداخت خواهد شد. بر این اساس گروه‌هایی که ریسک بالایی دارند، باید حق بیمه بیشتری را نسبت به گروه‌های کم‌خطرتر پرداخت کنند.

 • گروه ۱: پزشک متخصص علوم آزمایشگاهی، فلوشیپ فوق تخصص گوارش-فوق تخصص غدد-متخصص کودکان-دندانپزشک، پزشکان متخصص آناتومیکال و کلینیکال پاتولوژی، پزشکان داروساز، پزشک عمومی، پزشک‌های متخصص غیر جراح، پزشک قانونی، پزشک متخصص پوست و مو و زیبایی، مسئول فنی دارو، متخصص داخلی قلب و عروق، پزشک متخصص آنکولوژی، روانپزشک.
 • گروه ۲: جراح و متخصص دندان و لثه، رادیوتراپ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی. جراح و متخصص‌های دهان و فک و صورت، جراح و متخصص‌های اطفال، جراح و متخصص پوست، جراح و متخصص دندان، جراح و متخصص ریشه دندان (آندودنتیست).
 • گروه ۳: جراحان متخصص قلب، جراح و متخصص مغز و اعصاب، جراح و متخصصین چشم، جراح و متخصصین ترمیمی و پلاستیک، جراحان پلاستیک ترمیمی سرطان، ارولوژی، متخصص بیماری‌های چشم.
 • گروه ۴: جراحان عمومی (فوق تخصص جراحی قفسه سینه و ریه)، جراحان و متخصص‌های ارتوپدی، جراح‌ها و متخصصان زنان و زایمان، متخصص‌های بیهوشی، فوق تخصص‌های بیهوشی، متخصصین جراحی آندوسکوپی، متخصص‌های جراحی دستگاه گوارش و تیروئید.

پوشش بیمه‌ای پزشکان آسیا

ازآنجایی‌که شغل پزشکی کاری حساس و پرمخاطره است، ممکن است در برابر کوچک‌ترین اشتباهات پزشکی، زندگی بیمار به خطر بیفتد. بیمه مسئولیت پزشکان آسیا ضامن شما در برابر خسارات وارده به بیمار است. در صورت هرگونه مشکل، شرکت بیمه بر اساس رأی دادگاه اقدام به پرداخت خسارت به بیمار خواهد کرد؛ بنابراین با پوشش بیمه‌ آسیا، با خیالی آسوده می‌توانید کارهای مربوط به بیماران را انجام دهید.

بر اساس شرایط بیمه مسئولیت پزشکان، بیمه آسیا خدمات زیر را به شما پزشکان ارائه خواهد داد:

 • پوشش فوت بیمار
 • پوشش نقص عضو بیمار
 • پوشش صدمات جسمانی و روانی

میزان تعهدات ما در بیمه پزشکی آسیا در برابر هر کدام از پوشش‌ها، بستگی به میزان انتخاب شما بیمه‌گذار دارد. بدین معنا که در زمان تهیه بیمه مسئولیت پزشکان آسیا، میزان تعهدات انتخاب شما در میزان تعهدات ما تأثیرگذار است. به‌ عنوان‌ مثال برای پوشش فوت، شما می‌توانید میزان دیه را بر اساس ماه عادی و یا ماه حرام مشخص کنید. در این صورت میزان دیه با توجه به ماه برای شما بیمه‌گذار پرداخت می‌شود.

میزان تخفیف‌های در بیمه مسئولیت پزشکان

در صورتی‌که در طول مدت قرارداد خود، از خدمات بیمه‌ای استفاده نکرده‌اید و یا خسارتی به بیمار وارد نکرده باشید، ما در بیمه مسئولیت پزشکان آسیا مبلغی را به‌عنوان تخفیف برای شما در نظر خواهیم گرفت. البته این مبلغ در پایان هر سال بیمه‌ای افزایش خواهد یافت. میزان درصد تخفیف برای عدم خسارت به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:

 • میزان ۱۰ درصد تخفیف به ازای یک سال عدم خسارت
 • میزان ۱۵ درصد تخفیف به ازای دو سال عدم خسارت
 • میزان ۲۰ درصد تخفیف به ازای سه سال عدم خسارت
 • میزان ۲۵ درصد تخفیف به ازای چهار سال و بیشتر عدم خسارت

مدت بیمه نامه مسئولیت پزشکان

اگر شما هم جزو آن دسته از پزشکانی هستید که حساسیت کاری شما نسبت به جراحان و یا سایر پزشکان کمتر است، می‌توانید بیمه‌ نامه های کوتاه‌مدت و یا چندماهه را انتخاب کنید. در غیر این صورت می‌توانید از بیمه مسئولیت پزشکان آسیا به مدت یک سال استفاده کنید.

لازم به ذکر است که تمامی پوشش‌های مرتبط با بیمه نامه پزشکی، براساس تخصص‌هایی است که در پروانه نظام پزشکی پزشک بیمه‌گذار درج‌ شده است؛ بنابراین خسارت‌هایی که خارج از محدوده تخصص شما باشد، مسئولیت پرداخت آن را بر عهده نخواهیم گرفت.

حق بیمه، بیمه پزشکان آسیا

عوامل مختلفی بر روی قیمت بیمه مسئولیت پزشکان تأثیرگذار است. ازجمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن سابقه عدم خسارت: ما برای پزشکان متعهدی که کمتر دچار خطا می‌شوند و یا دقت بسیار زیادی در کار خود دارند، مبلغی را به‌عنوان تخفیف از قیمت کل بیمه کم خواهیم کرد. درنتیجه پزشک بیمه‌گذار با سابقه عدم خسارت، هزینه‌ی کمتری نسبت به سایر پزشکان پرداخت می‌کند.
 • نوع تخصص پزشک: نوع تخصص شما بر روی قیمت بیمه مسئولیت پزشکان آسیا تأثیرگذار است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم اگر در گروه‌های پایین‌تر قرار دارید، مقدار حق بیمه شما نسبت به گروه‌های بالاتر بیشتر است. به‌عنوان‌مثال جراحان عمومی حق بیمه بیشتری نسبت به متخصصین پرداخت می‌کنند.
 • تعداد و میزان پوشش: میزان قیمت بیمه شما بستگی به تعداد و میزان پوشش‌هایی است که هنگام تکمیل بیمه انتخاب می‌کنید.
 • نحوه پرداخت حق بیمه: درصورتی‌که حق بیمه خود را به‌صورت نقدی پرداخت کنید، می‌توانید از مزایایی مانند تخفیف بیمه بهره‌مند شوید.

نتیجه‌گیری نهایی

تا حدودی می‌توان گفت که خطا و اشتباه در هر شغلی می‌تواند وجود داشته باشد، به طوری که این موضوع مسئولیت پزشکی را نیز شامل می‌شود و قطعا بروز خطا و اشتباه در شغل پزشکی، به معنای عدم مهارت پزشکان نیست. از این‌رو برای آسوده خاطر بودن پزشکان در حین انجام وظیفه، بیمه مسئولیت پزشکی آسیا به وجود آمده است.

با بررسی و مقایسه اطلاعات بالا می‌توانید تفاوت بیمه آسیا را با سایر بیمه‌ها مشاهده کنید. همچنین برای انتخاب موفق‌تر و بهتر در بیمه پزشکان می‌توانید از مشاوره‌های رایگان ما استفاده کنید.