تعریف کلی بیمه شخص ثالث اتومبیل عبارت است از مسئولیت مدنی و قانونی راننده وسیله نقلیه در قبال بروز خسارت برای اشخاص ثالث.

این بیمه‌نامه در دو حوزه جداگانه تعهدات جانی و تعهدات مالی، پوشش‌های مختلفی را برای دارنده وسیله نقلیه ایجاد می‌کند. بر طبق قانون مصوب بیمه مرکزی، تعهدات بدنی یا جانی بیمه شخص ثالث تا سقف دیه کامل برای هر نفر که از ابتدای سال ۱۴۰۰ به میزان ۶۴۰ میلیون تومان تعیین شده قابل ارائه است. البته ذکر این نکته نیز الزامی است که در صورت وقوع حوادث رانندگی که منجر به فوت تعداد افرادی بیش از یک نفر می‌شود، محدودیتی برای پرداخت دیات بیشتر از سوی شرکت‌های بیمه‌گر وجود ندارد. همچنین حداقل پوشش خسارات مالی در بیمه شخص ثالث ۱۶ میلیون تومان می‌باشد که بیمه‌گزار (مالک وسیله نقلیه) قادر است با پرداخت حق‌بیمه بیشتر این عدد را  به میزان دلخواه افزایش دهد.

تخفیفات:

در بیمه‌های شخص ثالث اتومبیل،‌ مالک وسیله نقلیه به ازای هرسال سابقه عدم خسارت ۵٪ تخفیف در پرداخت حق‌بیمه دریافت می‌کند که حداکثر تا سقف ۷۰٪ قابل ارائه است. همچنین حذف تخفیفات مذکور بر طبق جدول زیر می‌باشد:

وقوع خسارت مالی مرتبه اول – حذف ۲۰٪ تخفیفات مرتبه دوم – حذف ۳۰٪ تخفیفات مرتبه سوم – حذف ۴۰٪ تخفیفات
وقوع خسارت بدنی (جانی) مرتبه اول – حذف ۳۰٪ تخفیفات  مرتبه اول – حذف ۷۰٪ تخفیفات  مرتبه اول – حذف ۱۰۰٪ تخفیفات 

اما مهمترین نکته در مورد بیمه شخص ثالث، ماهیت بیمه‌گزار یا همان مالک وسیله نقلیه است. براساس قانون مصوب سال ۹۹ بیمه مرکزی، از این پس کلیه تخفیف‌های عدم خسارت به نام مالک قانونی خودرو ثبت خواهد شد و در صورت تعویض پلاک و تغییر مالکیت وسیله نقلیه، مالک جدید هیچگونه تخفیفی بابت عدم خسارت در سنوات قبلی دریافت نخواهد کرد. مگر در مواردی که دارای الحاقیه حفظ تخفیفات از خودروهای قبلی متعلق به خودش باشد.

جهت خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث، در صورت دارا بودن شرایط زیر می‌توانید برای دریافت استعلام نرخ و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث از طریق لینک‌های مربوطه (پایین صفحه) اقدام کنید.

  1. سال ساخت خودرو یا موتور سیکلت شما مربوط به ۱۵ سال گذشته یا جدیدتر از آن باشد. (مدل‌های ۱۳۸۵ به بعد)
  2. نوع کاربری خودروی شما شخصی باشد.
  3. وسیله نقلیه، دارای سابقه خسارت در سال گذشته نباشد.
  4. سابقه تخفیف‌های شخص ثالث و حوادث راننده که درصد آن بر روی بیمه‌نامه درج شده یکسان باشد.
  5. تاریخ سررسید قرارداد فعلی منقضی نشده باشد.

چنانچه هریک از شروط ذکر شده فوق در خصوص بیمه‌نامه قبلی شما بر قرار نیست، با کلیک بر روی فرم درخواست بیمه شخص ثالث و تکمیل و ارسال آن، کارشناسان ما در اسرع وقت برای اعلام نرخ قطعی و هماهنگی لازم جهت صدور قرارداد با شما تماس خواهند گرفت.

 

استعلام نرخ و خرید آنلاین بیمه شخص ثالث