شناسه پست: 4718
بازدید: 399

کشور ما ایران در دسته بندی کشورهایی قرار دارد که همه ساله در معرض وقوع حوادث و بلایای طبیعی بسیاری قرار می‌گیرند. جالب است بدانید طبق آمار گرفته شده مربوط به بلایای طبیعی در سطح بین المللی ۴۳ نوع حادثه طبیعی در کل جهان به وقوع می‌پیوندند، که از این ۴۳ نوع بلای طبیعی رخ داد ۳۳ نوعش در ایران اتفاق میفتد. اما برای مقابله و کاهش خسارات ناشی از این قبیل حوادث راهکارهایی در پیش گرفته شده است که مهم‌ترین آن‌ها بیمه حوادث طبیعی است. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که بیمه حوادث طبیعی چیست؟

در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا جواب پرسش خود را دریافت نمایید.

حوادث و بلایای طبیعی

در ابتدا لازم می‌دانیم این که حوادث طبیعی چیست؟ را برای شما شرح دهیم: در واقع به آن گونه از اتفاقات زیانباری که بدون پیش بینی گریبان‌گیر جوامع مختلف می‌شود و حتی کوچک‌ترین دخالت انسانی در آن وجود ندارد بلایای طبیعی می‌گویند.

حوادثی نظیر سیل، زلزله، آتش سوزی خود به خود جنگل‌ها، سونامی، طوفان، آتشفشان، گردباد، بهمن، خشکسالی و بسیاری از موارد دیگر در زمره حوادث طبیعی قرار می‌‌گیرند. که انسان‌ها قادر به جلوگیری از آن‌ها نیستند و تنها کاری که از دستشان بر می‌آید کاهش دادن خطرات و خسارات ناشی از آن‌هاست.

بیمه حوادث طبیعی چیست

در جواب این که بیمه حوادث طبیعی چیست باید گفت: مسئولانی که در حیطه جلوگیری از خطرات و خسارات ناشی از حوادث طبیعی فعالیت دارند، یک سری تدابیر و راهکارهایی برای جبران این خسارات اندیشیده‌اند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بیمه کردن دارایی‌های آسیب‌پذیر افراد در مقابل بلایای طبیعی است که به موجب آن، مفادنامه یا قراردادی بین شخص بیمه گذار و شرکت بیمه‌گر منعقد می‌شود که به واسطه آن اشخاص در ازای دریافت حق بیمه باید مبالغی را به شرکت پرداخت نمایند.

در اثر وارد شدن خسارات جانی و مالی، فرد بیمه‌گذار قادر خواهد بود برای جبران خسارات به شرکت بیمه‌گر مراجعه و کمک مالی دریافت نمایید. یا حتی اگر بر اثر حوادث مندرج در قرارداد جان خود را از دست بدهد شرکت بیمه گذار موظف است مبلغ بیمه را به بازماندگانش پرداخت نماید. یا اگر آن شخص بر اثر حادثه دچار ازکار افتادگی شد شرکت باید وی را تحت پوشش و حمایت مالی خود قرار دهد.

جبران زیان‌های مالی در حوادث طبیعی

حال که دریافتید بیمه حوداث طبیعی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ باید به این موضوع واقف شد که چگونه می‌توان خسارت‌های متحمل شده در وقوع این حوادث را جبران کرد. در اصل اشخاص نمی‌توانند مستقیما و با خرید بیمه نامه خود را در مقابل حوادثی نظیر سیل، زلزله، خشکسالی، طوفان و… بیمه نمایند.

پس تنها راهی که می‌توانند خسارات احتمالی وارد بر خود و اموالشان را تضمین نمایند این است که در دسته پوشش‌های فرعی بیمه نامه آتش سوزی با پرداخت حق بیمه اضافی و ضمیمه کردن آن در بیمه نامه خود و اموالشان را در مقابل حوادث طبیعی بیمه نمایند.

استفاده از بیمه بدنه در مقابل حوادث طبیعی

یکی از مواردی که شما به سهولت درمی‌یابید که بیمه حوادث طبیعی چیست مثال‌هایی در این زمینه است. حتما به خاطر دارید که در سال گذشته هنگام وقوع سیل در شیراز قریب به ۳۰۰ خودرو دچار آسیب دیدگی فیزیکی شدند در اینجاست که بیمه بدنه در مقابل حوادث طبیعی کاربرد دارد. در این بین هر کدام از افراد که بیمه بدنه در مقابل حوادث داشتند بدون نگرانی از هزینه تعمیر، خودروی خود را به تعمیرگاه ‌بردند.

بیشتر افراد تصور می‌کنند که بیمه بدنه فقط مختص خودور و اتومبیل‌هاست اما در مقابل باید گفت هواپیما، کشتی‌، قطار و نظایر آن‌ها نیز از مزیت‌های بیمه بدنه برخوردارند. و این در صورتی امکان پذیر است که در مقابل دریافت بیمه بدنه، مبلغ و حق بیمه‌ای را پرداخت نمایند.

رابطه بیمه حوادث طبیعی و پوشش‌های فرعی

هدف ما از نوشتن این بخش بررسی کردن این مورد است که رابطه پوشش‌های فرعی با بیمه حوادث طبیعی چیست؟ و کدام حوادث در زمره پوشش‌های فرعی بیمه آتش سوزی قرار می‌گیرند.

سیل: افرادی که خود را در مقابل این حوادث بیمه می‌نمایند فقط در هنگام خسارات وارد شده بر اثر وقوع سیل، شکسته شدن سدها، طغیان رودخانه‌ها، منحرف شدن آب از مسیر خود و امثال این‌ها می‌توانند بیمه دریافت نمایند.

زلزله: در هنگام انعقاد قرار داد اشخاص تنها می‌توانند در خرید پوشش‌های اضافی خانه، اثاثیه و دارایی‌های حساس و آسیب پذیر خود را بیمه نمایند. در واقع در زمان وقوع زلزله، شرکت بیمه‌گذار در مقابل خسارات جانی تعهدی را نمی‌پذیرد و فقط ازحیث خسارات مالی می‌تواند از افراد زلزله زده حمایت مالی به عمل آورد.

آتش فشان: یک شرکت بیمه گذار در این قسمت از پوشش‌های اضافی خسارت‌ و غرامت‌های وارد شده بر اثر وقوع آتش‌فشان را حمایت می‌کند.

طوفان و تند باد: افرادی که در بیمه نامه شان این عنوان درج شده فقط زمانی می‌توانند حمایت مالی دریافت کنند که طوفان و تند باد به دارای‌هایشان خسارت وارد کرده.

شرایط بیمه حوادث طبیعی

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم بیمه حوادث طبیعی به صورت مستقیم وجود ندارد و اشخاص می‌توانند با پرداخت حق بیمه‌های اضافی با عنوان پوشش‌های فرعی در زمینه‌های مختلف اموال و دارایی‌های آسیب‌پذیر خود را بیمه و هزینه‌هایشان احتمالی را تضمین نمایند. برای مثال بیمه زلزله فقط جزو پوشش‌های فرعی بیمه آتش‌سوزی است و افراد می‌توانند با خرید بیمه زلزله در این بیمه‌نامه اموال حساس خود را بیمه کنند.

حال عواملی که در میزان دریافت خسارت بر آورد شده مورد توجه است عبارت‌اند از: نوع ساختمان اعم از مسکونی، صنعتی و غیر صنعتی، ارزش سازه، شغل افراد بیمه کننده، مدت زمان بیمه‌نامه، میزان خرابی و خسارت وارد شده و…

و در آخر…

امیدواریم با خواندن مطالب فوق‌الذکر دریافته باشید که بیمه حوادث طبیعی چیست و چه مزیت‌هایی دارد. و با توجه به این که کشورمان یک کشور زلزله‌خیز است و همه ساله حوادث طبیعی بسیاری نظیر سیل، زلزله، خشکسالی، طوفان در آن رخ می‌دهد. متاسفانه افراد بسیاری در این حوادث جان خود را از دست می‌دهند و خیلی‌ها هم بی سرپناه و بی خانمان می‌شوند.

این که بدانید بهترین راهکار برای جبران و کاهش خسارت‌های ناشی ازاین حوادث چیست و نیز اگر با بیمه حوادث طبیعی آشنا باشید این مسئله می‌تواند در چگونگی جبران این خسارات کمک شایانی به شما بکند. هرچند در این حوادث خسارت‌های جانی غیر قابل جبران هستند اما به خسارت‌هایی که به خانه و کاشانه‌ی فرد بیمه شده وارد می‌شود، بیمه تعلق می‌گیرد و می‌توان گفت تا حدودی باعث تسکین خاطر فرد خسارت دیده می‌شود.