ایرانی ها بیمه عمر نمیخرند
شناسه خبر: 4937
بازدید: 69

بیشتر افراد در طول زندگی خود تجربه استفاده از بیمه‌ را دارند. مانند بیمه تامین اجتماعی و… اما استفاده از یک سری از بیمه‌ها مثل بیمه عمر مخصوصا برای ما ایرانی‌ها جا افتاده نیست و این سوال پیش می‌آید که چرا ایرانی ها بیمه عمر نمیخرند ؟ شاید به این دلیل که اطلاعات جامع و کاملی از این بیمه نداریم و از مزایای آن بی خبر هستیم. در این مقاله ما قصد داریم تا چند مورد از دلایل عدم استفاده مردم ایران، از بیمه عمر را بیان کنیم. پس تا پایان مقاله با همراه باشید.

دلایلی که باعث می‌شود ایرانی‌ها بیمه عمر نخرند

بیمه ها امروزه نقش به سزایی در زندگی ما دارند، در واقع به نوعی یک سرمایه گذاری محسوب می‌شوند تا در مواقع نیاز از آن‌ها بهره ببریم. در این میان بیمه عمر، که یکی از بیمه‌های خوب و کاربردی است چندان مورد توجه قرار نگرفته است. در ادامه به ۵ دلیل اصلی که ایرانی ها بیمه عمر نمیخرند ، اشاره خواهیم کرد:

  • نداشتن اطلاعات جامع و کامل
  • کم بودن درآمد و تورم
  • وجود بیمه‌های شناخته شده و کاربردی
  • نداشتن اعتماد کافی به شرکت‌های ارائه دهنده بیمه
  • وجود بانک‌ها و سرمایه گذاری در بورس

نداشتن اطلاعات جامع و کامل

در حال حاضر همه مردم دنیا در حال تلاش برای بالا بردن اطلاعات خود در زمینه‌های مختلف هستند. و در این راه از ابزارهای گوناگونی چون اینترنت، کتاب، تحقیق و جستجو و … بهره می‌گیرند. پس لازم به ذکر است، افرادی که خدماتی برای ارائه دارند باید اطلاع رسانی دقیق و جامعی برای خدمات خود داشته باشند، تا هم آگاهی‌ مردم را افزایش دهند و هم باعث ترغیب  مردم، به استفاده‌ی بیشتر از  خدمات خود شوند.

در موضوع بیمه عمر نیز به همین صورت است که باید یک اطلاع رسانی جامع و مفید به افراد جامعه ارائه شود، تا همه‌ی ابهامات و سوالات مردم برطرف شود. شاید کمتر کسی از شرایط بیمه عمر اطلاعات کافی داشته باشد، و همین باعث می‌شود که مردم کم‌تر به سمت این بیمه بروند. این نکته نیز قابل ذکر است که تمام مزایای این بیمه بعد از مرگ فرد بیمه شونده، به وارثان آن شخص تعلق می‌گیرد.

کم بودن درآمد و تورم

همه‌ی ما در سطح جامعه خود شاهد بیکاری، درآمد کم و تورم هستیم. همه‌ی این عوامل باعث شده که مردم بیشتر به فکر نیازهای اولیه زندگی خود باشند و کم‌تر به فکر سرمایه گذاری یا بیمه باشند. در واقع شرایط جامعه و سطح زندگی مردم  بسیار در امر استفاده از بیمه عمر موثر است، هرچقدر رفاه مردم بیشتر باشد، بیمه و دیگر خدمات رفاهی بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد و بالعکس هر چقدر شرایط رفاهی مردم کمتر باشد استفاده از خدمات رفاهی نیز کاهش پیدا می‌کند.

وجود بیمه‌های شناخته شده و کاربردی

بعضی از بیمه‌ها هستند که در بین مردم شناخته شده‌تر هستند و افراد جامعه تمایل بیشتری نسبت به استفاده از این نوع بیمه‌ها دارند. به عنوان مثال بیمه تامین اجتماعی، یک بیمه جا افتاده در بین افراد جامعه است، مردم از این بیمه بیشتر برای خدماتی که ارائه می‌دهد و با آن آشنایی دارند استفاده می‌کنند.

بیمه عمر با اینکه چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما خدمات بسیار خوبی به بیمه شدگان خود می‌دهد، که خود فرد و خانواده‌اش می‌توانند از این خدمات بهره ببرند .

نداشتن اعتماد کافی به شرکت‌های ارائه دهنده بیمه‌

در بین دلایلی که برای عدم استفاده از بیمه عمر تاکنون گفتیم، شاید نداشتن اعتماد کافی به شرکت‌های ارائه دهنده بیمه، یکی از مهم‌ترین دلایل باشد. زیرا همه‌ی ما این روزها شاهد خبرهای زیادی مبنی بر کلاهبرداری و از این قبیل خبرها هستیم. این امر سبب می‌شود که ما به راحتی نتوانیم به یک شرکت اعتماد کنیم و سرمایه گذاری انجام دهیم، که البته کاملا هم منطقی است.

در رابطه با این بیمه باید به این نکته توجه کنیم که شرکت بیمه، با بیمه مرکزی همکاری می‌کند و حق بیمه‌ای که شما به شرکت بیمه پرداخت می‌کنید، نصف آن یعنی ۵۰% آن به بیمه مرکزی تعلق می‌گیرد. بیمه مرکزی حتی اگر مشکل خاصی برای شرکت بیمه هم پیش بیاید در قبال مردم مسئول است و حق مردم را تمام و کمال به آنها پرداخت می‌کند.

در واقع افراد جامعه چون اطلاعات کاملی از بیمه عمر ندارند، در مقابل نمی‌توانند اعتماد زیادی هم داشته باشند. پس هر چقدر اطلاعات مردم در این مورد افزایش یابد اعتماد و استقبال بیشتری از خود نشان می‌دهند.

وجود بانک‌ها و سرمایه گذاری در بورس

یکی دیگر از دلایلی که ایرانی ها بیمه عمر نمیخرند سرمایه گذاری در بانک‌ها و موسسات مالی است. افراد بر این باورند که بانک‌ها سود بالاتری نسبت به بیمه‌ها دارند، شاید در ظاهر این گونه به نظر برسد، اما توجه داشته باشید برای اینکه بانک برای شما سودی داشته باشد باید مقدار زیادی پول در حساب سپرده خود داشته باشید تا سود پول خود را دریافت کنید. اما در بیمه این‌گونه نیست! شما با سرمایه کمتری می‌توانید خود را بیمه کنید و در آینده از مزایای آن بهره ببرید.

در بورس نیز مانند بانک شما نیازمند سرمایه اولیه هستید، همچنین بورس قابل پیش بینی نیست و ممکن است سرمایه شما بعد گذشت چند وقت علاوه بر اینکه سود ندهد، ارزش خود را نیز از دست دهد و افت داشته باشد. در بیمه عمر بعد از تکمیل شدن مدت بیمه شما می‌توانید مبلغ زیادی را به صورت یکجا دریافت کنید یا اینکه ماهانه از آن بهره ببرید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به این موضوع پرداختیم که چرا مردم ایران بیمه عمر نمیخرند؟ و چند دلیل مهم این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم. از جمله عوامل مهمی که به آن اشاره کردیم عدم ارائه اطلاعات کافی در رابطه با بیمه بود، یعنی مردم جامعه ما آشنایی زیادی با این بیمه و مزایای آن ندارند.

کم بودن درآمد و تورم از دلایل دیگری بود که به آن اشاره کردیم. بیمه‌های شناخته شده نیز مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرند. داشتن اعتماد در هر زمینه‌ای حرف اول را می‌زند، با دادن اطلاعات خوب و کامل می‌توان مردم را جذب کرد، سپس با ارائه خدمات عالی اعتماد را به وجود آورد.

وجود بانک‌ها هم باعث می‌شود بیمه عمر و سایر بیمه‌ها کم‌تر مورد توجه قرار بگیرند، اما توجه داشته باشید که داشتن یک بیمه خوب می‌تواند یک  سرمایه گذاری خوب برای آینده خودتان و خانواده‌‌تان باشد.