انتقال بیمه بدنه و تخفیفات عدم خسارت آن
شناسه پست: 4803
بازدید: 348

یکی از دغدغه‌های دارندگان خودرو هنگام خرید و یا فروش ماشین خود، بیمه بدنه آن‌هاست و همیشه برای آن‌ها سوال خواهد بود که آیا می‌توان بیمه بدنه را از خودرویی به خودرو دیگر انتقال داد؟ آیا می‌توان تخفیفات عدم خسارت بیمه نامه قبل را برروی خودر جدید اعمال کرد یا خیر؟ آیا می‌توان بیمه نامه را به خودرو یا شخص دیگری منتقل کرد؟

اگر برای شما هم به عنوان یک خریدار یا فروشنده خودرو این سوالات پیش آمده است، تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا شرایط انتقال بیمه بدنه را برای شما دوستان معرفی کنیم.

“فراموش نکنید که برای صدور بیمه بدنه خودرو خود و اطلاعا از قیمت آن حتما با کارشناسان ما در گروه بیمه‌ای بی بیم تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس: ۲۲۲۲۸۵۰۸

چگونه بیمه بدنه را به خودرو جدید منتقل کنیم؟

اگر بعد از فروش خودرو خود و خریداری خودرو جدید قصد انتقال بیمه بدنه و تخفیفات آن را به وسیله نقلیه جدید دارید، این امری شدنی و قابل انجام است. اما در این نقل و انتقال بیمه بدنه دو حالت کلی پیش خواهد آید:

  • حالت اول حالتی است که بیمه نامه بدنه قبل هنوز موعد تمدید آن نرسیده باشد و دارای اعتبار باشد، که در این صورت شرکت بیمه موظف است حق بیمه پرداخت شده تا آن تاریخ را محاسبه کرده و از مبلغ کل بیمه نامه کسر کند و مابقی را به بیمه گزار جدید باز گرداند و سپس بیمه نامه جدید را صادر کرده و تمام تخفیف‌های بیمه نامه قبل را به بیمه نامه جدید منتقل کند.
  • در حالت دوم اعتبار بیمه نامه قبلی خودرو شما به پایان رسیده و اصطلاحا منقضی شده است. در این حالت شما با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به یکی از شرکت‌ها یا نمایندگی‌های بیمه مراجعه کرده و پس از انتقال تخفیفات عدم خسارت اقدام به صدور بیمه نامه بدنه جدید خواهید کرد.

شرایط انتقال تخفیفات عدم خسارت بیمه بدنه به چه شکل خواهد بود؟

یک نکته مهم درباره بیمه بدنه این است که بیمه بدنه خودرو مربوط به راننده خودرو می‌باشد، نه خود خودرو و این نکته‌ای است که باید همیشه به آن توجه داشت. این مسئله خود به عاملی برای تشویق رانندگان به رانندگی با احتیاط و آرام می‌باشد، زیرا رانندگانی که در مدت اعتبار بیمه بدنه خود دچار تصادف یا هر آسیب دیگری که نیاز به دریافت خسارت از شرکت بیمه باشد نشوند، شرکت بیمه به آن افراد تخفیف عدم خسارت تعلق می‌دهد و حق بیمه کمتری از آن‌ها دریافت می‌کند.

از شرایط اولیه انتفال تخفیفات عدم خسارت یکسان بودن گروه و دسته وسیله نقلیه است. یعنی برای مثال از یک خودرو به خودرو دیگر منتقل شود، یا از یک بارکش به بارکش دیگر و به همین صورت در ادامه. منظور از دسته یا گروه وسیله نقلیه هم یکی از انواع: سواری، موتور سیکلت، بارکش و اتوکار است.

نکته دوم درباره انتقال تخفیفات عدم خسارت، این نکته است که تخفیف عدم خسارت امتیازی است که شرکت بیمه به شخص راننده و نحوه رانندگی وی می‌دهد، پس این امتیاز به شخص دیگری قابلیت انتقال ندارد و فقط و فقط به یک شرط این انتقال صورت می‌گیرد که شخص جدیدی که قرار است تخفیفات یه وی منتقل شود، یکی از اعضای درجه یک خانواده یعنی پدر، مادر، همسر یا فرزند باشد.

این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که ممکن است شرایط انتقال در شرکت‌های بیمه متفاوت باشد، پس حتما قبل از هرگونه انتقال یا تصمیمی با یکی از مشاوران شرکت‌ بیمه مشورت به عمل آورید.