موتور سیکلت به عنوان یک از رایج ترین وسایل نقلیه در جوامع امروزی شناخته می‌شود که استفاده‌های بسیار زیادی دارد. با توجه به آنکه این وسیله نقلیه بیشتر از سایر وسایل نقلیه مستعد آسیب دیدن است، مراقبت و مواظبت از آن نیاز به دقت بیشتری دارد. همانطور که برای خودروها بیمه‌های شخص ثالث و بدنه ارائه می‌شود لازم است که برای این وسیله هم بیمه‌های مطمئنی وجود داشته باشند. به واسطه قوانین وضع شده در کشور امروز دیگر وسایل نقلیه بدون داشتن بیمه شخص ثالث مجوز تردد در سطوح مختلف شهری را نخواهند داشت. در ادامه مطلب به بررسی بیشتر نحوه دریافت خسارت بیمه موتور سیکلت پرداخته می‌شود.

بیمه موتور سیکلت چیست؟

موتور سیکلت به عنوان یک وسیله نقلیه پر استفاده شناخته می‌شود و برای جبران خسارت‌ها و آسیب‌های احتمالی به آن لازم است که از بیمه استفاده شود. برای این وسیله مانند سایر وسایل نقلیه دو نوع پوشش بیمه ای مالی و جانی وجود دارد.

 • پوشش مالی بیمه موتور سیکلت شامل جبران خسارت‌ها و آسیب‌های مالی است که به شخص ثالث در حادثه تصادف با حضور موتور آسیب دیده است وارد می‌شود و پوشش جانی این بیمه شامل دو بخش مختلف است. بخش اول مربوط به پرداخت دیه فوت شخص ثالث در حادثه با حضور موتور و بخش دوم شامل پرداخت دیه ناشی از نقص عضو و از کار افتادگی است.

بیمه موتور سیکلت , قیمت بیمه موتور سیکلت ,

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

بیمه شخص ثالث برای موتور سيکلت‌ها همانند سایر خودروها و وسایل نقلیه به صورت اجباری است اگرچه بسیاری از موتورسواران در سطح شهر به این قانون بی توجه هستند و در نهایت با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. منظور از شخص ثالث در بیمه‌های شخص ثالث موتورسیکلت، تمامی اشخاصی هستند كه در اثر سانحه تصادف با موتورسیکلت دچار آسیب‌ها و خسارت‌های جانی يا مالی شده‌ اند.

 • البته باید توجه داشت که در تعریف بیمه نامه موتور سیکلت راننده مقصر حادثه شخص ثالث محسوب نمی‌شود.

به صورت کلی بیمه شخص ثالث موتور سیکلت شامل سه مورد است که به شرح زیر هستند:

 • خسارات مالی به اشخاص ثالث:  اگر طی بروز سانحه ای خسارت مالی به شخصی غیر از راننده مقصر وارد شود، شرکت بیمه خسارت‌ها را پوشش خواهد داد
 • خسارات جانی به اشخاص ثالث:  اگر در اثر بروز اتفاقی خسارت جانی به فردی غیر راننده مقصر وارد شود، شرکت بیمه خسارت‌ها را پوشش خواهد داد
 • خسارت جانی به راننده مقصر:  اگر راننده موتور سیکلت بر اثر حادثه ‌ای دچار خسارت جانی شود شرکت بیمه خسارت‌ها را پوشش خواهد داد

موارد و تعهداتی که بیمه موتور سیکلت پوشش می‌دهد

بیمه موتور سیکلت مانند سایر بیمه‌های وسایل نقلیه می‌توانند موارد متعددی را پوشش دهند و خسارت‌های وارد آمده را جبران کنند. از جمله مهم ترین تعهدات بیمه موتور سیکلت در قبال فرد بیمه گرد شامل موارد زیر هستند:

 • تصادف، واژگونی، سقوط و آتش‌ سوزی موتور سیکلت
 • جبران هزینه‌های درمانی ناشی از صدمه دیدن اشخاص ثالث در سوانح رانندگی
 • جبران خسارات وارد شده به بار و محموله‌های موتور سیکلت شخص ثالث
 • پرداخت غرامت فوت و نقص‌ عضو دائم و موقت اشخاص
 • جبران انواع خسارت‌های وارد شده به شخص ثالث

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه موتور سیکلت

برای دریافت خسارت بیمه موتور سیکلت لازم است که مدارک معتبری به شرکت بیمه‌ای ارائه شود که شامل مدارک زیر هستند

 • اصل و کپی بیمه نامه معتبر و متوالی راننده مقصر و زیان دیده
 • اصل و کپی گواهینامه رانندهمعتبر مقصر و زیان دیده
 • اصل و کپی کارت شناسایی و شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه مقصر و زیاندیده
 • اصل و کپی کارت ملی مقصر و زیاندیده
 • اصل فاکتور رسمی لوازم با تایید کارشناس

مراحل دریافت خسارت بیمه موتور سیکلت

برای دریافت هزینه‌های جبرانی خسارت‌های ناشی از آسیب‌های موتور سیکلت لازم است که فرد زیان دیده ( راکب / مالک / بیمه گذار / نماینده قانونی ) به بخش پذیرش برای اعلام خسارت و تشکیل پرونده مراجعه کند. سپس فرد باید به بخش ارزیابی خسارت مراجعه کند و با ارائه پرونده مربوطه برای برآورد خسارت اقدام کند. بعد از مراجعه به بخش پذیرش لازم است که مراحل زیر انجام شود:

 • مراجعه به بخش صدور چک و دریافت خسارت
 • اقدام جهت انجام تعمیرات و رفع نواقص احتمالی پرونده

در نهایت و پس از انجام تمامی مراحل لازم است که به بخش کارشناسی خسارت برای رویت سلامت وسیله نقلیه و ارائه فاکتور و داغی لوازم مراجعه شود و در آخر برای دریافت خسارت بیمه موتور سیکلت به بخش صدور چک مراجعه شود.

بیمه موتور سیکلت , خرید بیمه موتور سیکلت

آیا بیمه موتور سیکلت به رانندگان بدون گواهینامه تعلق می‌گیرد؟

چنانچه راکب و راننده‌ای برای موتور خود بیمه شخص ثالث را خریداری کرده است، در تصادف باشند و راننده مقصر شناخته شود، خسارت‌های ناشی از تصادف توسط شرکت بیمه‌ای پوشش داده خواهد شد. اما اگر شخص گواهی نامه نداشته باشد پس از پرداخت پول خسارت توسط شرکت بیمه، این پول با لحاظ شرایط به صورت یکجا یا اقساطی از مالک خودرو دریافت خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *