احتمالا برای شما اتفاق افتاده است که زمانی که برای دریافت خسارت خود به شرکت بیمه مراجعه می‌کنید، مبلغی کمتر از آن چه شما فکر می‌کردید دریافت کرده‌اید یا برای مثال قسمتی از هزینه‌های مربوط به درمان و پزشکی را شخصا از جیب خود پرداخت نموده‌اید. در اصطلاح به آن قسمت از خسارت یا مبلغی که خود شخص بیمه گزار پرداخت کرده است فرانشیز گفته می‌شود.

فرانشیز چیست؟

فرانشیز یا Franchise در زبان انگلیسی در لغت به معنای حق امتیاز است و در علم تجارت و مارکتینگ نیز کاربرد بسیار دارد. اما نکته جالب در این است که در دنیای بیمه با فرانشیز آن معنای عام خود را نمی‌دهد و به عنوان قسمتی از خسارت که توسط بیمه گزار پرداخت می‌شود معنا شده که در زبان فارسی کلمه‌های جایگزینی مانند سهم بیمه گزار و یا خودپرداخت نیز برای آن در نظر گرفته شده است. البته نا گفته نماند که با توجه به طریقه محاسبه فرانشیز و معنای لغوی آن، به کار بردن این کلمه شاید اشتباه باشد و می‌توان گفت که در زبان فرانسه و انگلیسی به کلمه زیباتر و بهتری مانند Deductible خواهیم رسید که در فارسی، محاسبه شده یا کسرپذیر (یعنی مبلغی که می‌توان مبلغی را از آن کسر کرد) معنا شده است.

فرانشیر بیمه , فرانشیز انواع بیمه

آشنایی با انواع فرانشیز در بیمه های مختلف

در ادامه به بررسی انواع فرانشیز در رشته‌های مختلف بیمه خواهیم پرداخت.

  • فرانشیز بیمه خودرو
  1. بیمه شخص ثالث: در بیمه‌های شخص ثالث اصطلاح فرانشیز احتمالا خیلی رایج نباشد، دلیل آن هم این است که زیان دیده با مراجعه به شرکت بیمه مستقیما اقدام به دریافت خسارت خود می‌کند، اما در تخلفات حادثه ساز بیمه گزاری که خسارت ایجاد کرده است مشمول فرانشیز خواهد شد.
  2. بیمه بدنه: فرانشیز در بیمه‌های بدنه امری اجتناب ناپذیر بوده و این مبلغ خود عاملی برای احتیاط بیشتر بیمه گزاران خواهد شد. البته برخی شرکت‌های بیمه در ازای مبلغی اضافه‌تر به عنوان حق بیمه اقدام به حذف فرانشیز خواهند کرد.
  • فرانشیز بیمه اشخاص
  1. بیمه عمر: در بیمه‌های عمر اعمال فرانشیز امری بی دلیل و نامتعارف است، دلیل آن هم بعد سرمایه گذاری در بیمه عمر است. همچنین در بیمه‌های عمر اصطلاحی به نام خسارت وجود ندارد، پس اگر خسارتی وجود نداشته باشد، سهم بیمه گزاری هم وجود ندارد.
  2. بیمه حوادث: در بیمه‌های عمر خسارت در مواردی خاص مانند نقص عضو یا از کارافتادگی شامل بیمه گزار خواهد شد و قرار دادن مبلغی به عنوان فرانشیز امری معمول به حساب نمی‌آید، البته ناگفته نماند که در برخی بیمه‌ها در بندهای قرار داد شامل شدن فرانشیز نیز ذکر شده است.
  3. بیمه درمان تکمیلی: فرانشیز در بیمه‌های اشخاص تنها در بیمه‌های درمان تکمیلی خود را نشان می‌دهند و در تمام بند‌های این بیمه، حتی در برای هزینه‌های دارو و ویزیت نیز فرانشیز تعیین شده است. در بیمه‌های تکمیلی گروهی بیش از ۵۰۰۰ نفر برخی شرکت‌های بیمه با توافق طرفین اقدام به حذف مبلغ فرانشیز می‌کنند.
  • فرانشیز بیمه مسئولیت

فرانشیز در بیمه‌های مسئولیت نیز رایج و معمول می‌باشد. البته این نکته وجود دارد که بین فرانشیز بیمه‌های مسئولیت اجباری و اختیاری تفاوت‌هایی وجود دارد.

  • فرانشیز بیمه مهندسی

فرانشیز بیمه‌های مهندسی بر اساس ارزش مورد بیمه حساب می‌شود. در خسارت‌های کلی یا جزیی با توجه به نوع خسارت، شرکت بیمه بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از خسارت را به عنوان سهم بیمه گزار تعیین می‌نماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *