افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث , دلایل افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث نوعی از بیمه است که پوشش جانی و مالی افراد را تأمین می­کند و می­تواند درهنگام رخداد حوادث و تصادفات رانندگی، خسارات ایجاد­ شده را جبران نماید. پوشش خسارات جانی، دیه فوت و نقص عضو شخص ثالث را تأمین می­کند. در ابتدای هر سال، قوه قضائیه و بیمه مرکزی، نرخ دیه افراد را تعیین می­کنند و سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث نیز بر اساس نرخ دیه، مشخص می­شود. به این ترتیب سقف تعهدات بیمه نیز، سالانه افزایش می­یابد. در ادامه این مطلب به بررسی دلایل ضرورت افزایش سقف تعهدات مالی در بیمه شخص ثالث خواهیم پرداخت.

افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث , دلایل افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست؟

امروزه افزایش تعداد خودروها برای حمل­ونقل افراد در سطح شهرها و جادّه­ها، موجب افزایش میزان تصادفات و حوادث ناگوار رانندگی گردیده است. به همین دلیل، بسیاری از کشورها با وضع قوانین خاصی، دارندگان خودروها و وسایل نقلیه را موّظف به خرید بیمه شخص ثالث نموده­اند.

بیمه شخص ثالث، تمامی خسارات جانی و مالی وارده به شخص (یا اشخاص) ثالث را در حوادث رانندگی، برعهده می­گیرد. شخص ثالث به معنای افرادی است ک در حوادث رانندگی مربوط به یک خودرو خاص، خسارت مالی و یا جانی دیده­ باشند. طبیعی است که در بیمه شخص ثالث، راننده­ مقصر را جزو شخص ثالث به­شمار نمی­آورند. بنابراین برای جبران خسارت جانی راننده، می­توان از بیمه حوادث درکنار بیمه شخص ثالث استفاده کرد. بیمه حوادث راننده نیز دارای پوشش­هایی برای جبران خسارات جانی راننده است و خسارات مالی را پوشش نمی­دهد.

تعهدات مالی و انواع پوشش­ها در بیمه شخص ثالث

خسارات مالی

به هرگونه زیان مالی که به علّت حوادث رانندگی، به اموال شخص ثالث وارد می­شود، خسارات مالی می­گویند. در واقع، تعهدات مالی بیمه شخص ثالث جبران­کننده خسارات مالی است که خودروی راننده مقصر، به اموال شخص ثالث وارد کرده است. بر مبنای قانون بیمه شخص ثالث، حداقل میزان تعهد خسارت مالی، ۲٫۵ درصد دیه مرد مسلمان در ماه­های حرام است. بنابراین، با تغییرات نرخ دیه در هر سال، میزان تعهد خسارات مالی نیز افزایش می­یابد.

خسارات جانی

به هرگونه دیه یا ارش که به علّت رخداد حوادث رانندگی منجر به صدمات بدنی همچون فوت، نقص، شکستگی و ازکارافتادگی دائم یا موقت (چه به صورت جزئی و چه به صورت کلّی) خسارات جانی گفته می­شود. همچنین باید بدانیم که ارش، نوعی از دیه غیرمقدر است که میزان آن در دین مشخص نشده است و دادگاه باتوجه به نوع حادثه و تأثیر آن بر سلامت آن شخص میزان آن را تعیین می­نماید.

حوادث راننده

پیشتر دیدیم که راننده­ای که مقصر حادثه باشد، به عنوان شخص ثالث به­شمار نمی­رود و باید از بیمه حوادث راننده استفاده کند. این نوع بیمه نیز جزو پوشش­های بیمه شخص ثالث است و به میزان دیه مرد مسلمان در ماه­های غیرحرام درنظر گرفته می­شود.

 قیمت بیمه شخص ثالث

عوامل مختلفی بر محاسبه و تعیین قیمت بیمه شخص ثالث، تأثیر دارند که در ادامه به بررسی آن­ها می­پردازیم.

میزان حق بیمه پایه

هرساله، بیمه مرکزی میزان حداقل و حداکثری حق بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه آن سال، به شرکت­های بیمه­گر اعلام می­کند.

عمر خودرو

به علّت بالابودن ریسک در خودروهای کهنه، شرکت­های بیمه نرخی به نام ضریب کهنگی را برای خودروهای قدیمی درنظر می­گیرند. این نرخ برای خودروهایی با عمر بیش از ۱۵ سال محاسبه می­شود و سالانه ۲ درصد به حق بیمه آن­ها می­افزاید. حداکثر میزان این ضریب، ۱۰ سال کهنگی و ۲۰ درصد میزان حق بیمه است.

نوع و کاربری خودرو

برخی از خودروها که کاربری­های خاصی همانند آمبولانس، آتش­نشانی، تاکسی، بارکش و غیره دارند، باید حق بیمه بیشتری برای دریافت بیمه­نامه شخص ثالث پرداخت کنند.

تخفیف شرکت بیمه

شرکت­های بیمه­گر اجازه دارند تا با ارائه تخفیفات مجاز، حق بیمه پائین­تری را مشتریان خود دریافت کنند.

تخفیف عدم خسارت

تخفیف بیمه شخص ثالث که اصطلاحاً آن را تخفیف عدم خسارت نیز می­نامند، بر قیمت بیمه شخص ثالث، تأثیر بسیاری دارد. این تخفیف به علّت عدم استفاده از بیمه شخص ثالث در طول چند سال، به­وجود می­آید. بدین ترتیب بیمه نامه شخص ثالث تخفیف عدم خسارت دریافت می­کند و درهنگام تمدید بیمه، این تخفیف بر مبلغ بیمه تأثیر می­گذارد و موجب کاهش حق بیمه پرداختی می­شود. میزان تخفیف عدم خسارات باتوجه به سال­هایی که از بیمه شخص ثالث استفاده نشده باشد، مشخص می­گردد و تا ۱۵ سال قابل دریافت است.

حال اگر راننده­ای در طول چند سال از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشد و در صورت بروز حادثه­ای مجبور به استفاده از آن شود، تمام تخفیف­های سال­های پیشین را از دست نخواهد داد. بلکه این نوع استفاده از بیمه، موجب کاهش تخفیف پلکانی برای او می­گردد.

دیرکرد تمدید بیمه نامه شخص ثالث

اگر شخصی بیمه­نامه خود را به­موقع تمدید نکند، مشمول جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه شخص ثالث می­گردد و حق بیمه او افزایش می­یابد. میزان این جریمه، به صورت روزانه، باتوجه به نوع و تعداد سیلندرهای وسیله نقلیه محاسبه می­گردد. حداکثر میزان این جریمه دیرکرد نیز ۳۶۵ روز است و این یعنی اگر خودرویی حتی برای چند سال، بیمه­نامه خود را تمدید نکند، تنها جریمه دیرکرد یک سال را باید پرداخت کند.

پوشش بیمه­ نامه

میزان پوشش مالی بیمه­نامه، میزان تعهد مالی شرکت بیمه­گر را مشخص می­کند. برخی از شرکت­های بیمه پوشش­های مالی بیمه بالاتری را ارائه می­دهند و حق بیمه دریافتی آن­ها نیز بیشتر است.

اعتبار بیمه ­نامه

اعتبار بیمه­نامه می­تواند به صورت روزانه و یا سالانه باشد. بیمه­های کوتاه مدت برای شرکت بیمه­گر ریسک بالایی دارند و به همین دلیل حق بیمه آن­ها ­نیز بیشتر است.

تا اینجا با بیمه شخص ثالث، تعهدات مالی و انواع پوشش­های آن آشنا شدیم. در ادامه این مطلب به بررسی دلایل ضرورت افزایش سقف تعهدات مالی در بیمه شخص ثالث می­پردازیم.

دلایل ضرورت افزایش سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث

تعداد خودروها به سرعت در حال افزایش است و این موضوع نیز خطر وقوع حوادث و تصادفات رانندگی را افزایش می­دهد. به همین دلیل، افراد بیمه شخص ثالث را خریداری می­کنند تا از پوشش مالی آن برای جبران خسارت­های مالی حوادث احتمالی در رانندگی استفاده کنند. از سوی دیگر، امروزه قیمت تمامی خودروها و قطعات آن­ها به خصوص برای خودروهای لوکس وارداتی بسیار بالاست و سالانه نیز بالاتر می­رود. به این ترتیب، صاحبان خودروها درهنگام رخداد حوادث رانندگی که میزان خسارت آن­ها بیش از پوشش ­مالی شرکت بیمه­گر باشد، می­بایستی مابقی خسارت را شخصاً پرداخت کنند. امّا اگر صاحب خودرو با پرداخت مبلغی اندک، سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث خود را افزایش دهد، می­تواند سقف تعهدات مالی شرکت بیمه را نیز افزایش دهد.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به بررسی ماهیّت و دلایل استفاده از بیمه شخص ثالث پرداختیم و دیدیم که این بیمه درهنگام وقوع حوادث و تصادفات رانندگی، جبران خسارات مالی و جانی را برعهده می­گیرد. همچنین با دلایل ضرورت افزایش سقف تعهدات مالی نیز آشنا شدیم و دیدیم که با افزایش سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث می­توان میزان خسارت پرداختی شرکت­ بیمه را درهنگام وقوع تصادفات رانندگی، افزایش داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *