نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه

ماشین‌ها به عنوان یکی از با ارزش ترین دارایی‌ها و سرمایه‌های افراد شناخته می‌شود و نگهداری و مراقبت از آن یک امر عادی و طبیعی است. علاوه بر مراقبت راهکارهایی وجود دارد که می‌توان در صورت بروز اتفاقات و صدمات احتمالی برای جبران خسارت‌های احتمالی از آن استفاده کرد. استفاده از بیمه می‌تواند این تضمین را به افراد بدهد که در صورت صدمه دیدن خودرو، میزان خسارت‌های آن را جبران کنند. در ادامه به بررسی بیشتر نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه پرداخته می‌شود.

بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه به عنوان نوعی از بیمه شناخته می‌شود که برای وسایل نقلیه اعمال می‌شود این بیمه بر خلاف بیمه شخص ثالث اختیاری است و افراد می‌توانند در صورت تمایل با پرداخت مبلغ مشخصی به عنوان حق بیمه به شرکت‌های بیمه ای، وسیله نقلیه خود را در برابر خطرات احتمالی بیمه کنند.

صدمات و آسیب‌هایی که بیمه بدنه پوشش می‌دهد

به صورت کلی بیمه بدنه مانند سایر بیمه‌ها می‌تواند موارد مختلفی را پوشش دهد و از جبران بعضی از خسارت‌ها معاف است.

خطرات و صدمات اصلی که بیمه بدنه پوشش می‌دهد شامل مواردی مانند سرقت کلی، تصادف، آتش سوزی، انفجار، خسارات ناشی از نجات و انتقال خودرو، صاعقه و … هستند اما بیمه گذاران می‌توانند با تقبل حق بیمه‌های بیشتر وسیله نقلیه خود را در برابر خطرات فرعی مانند پاشش رنگ بر روی ماشن، سرقت لوازم خودرو، خسارت کاهش ارزش خودرو، خسارت‌های وارد شده در خارج از مرزهای کشور، جبران خسارت‌های ناشی از سیل، زلزله و … بیمه کنند و در صورت بروز حوادث خسارات خود را از شرکت بیمه دریافت کنند.

دریافت خسارت بیمه بدنه , مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه بدنه

نحوه دریافت خسارت بیمه بدنه در حالت‌های مختلف

به صورت کلی شرکت‌های بیمه گر در ۴ حالت مختلف حاضر هستند که خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه را تقبل و جبران کنند.

مقصر بودن راننده بیمه گذار در هنگام تصادف

چنانچه در هنگام تصادف، راننده بیمه گذار مقصر باشد و به افراد دیگری آسیب وارد شود خسارت‌ها با استفاده بیمه شخص ثالث راننده جبران خواهد شد. همچنین در صورتی که ماشین راننده بیمه گذار دچار صدمه و آسیب شده باشد با استفاده از بیمه بدنه (در صورت وجود) خسارت‌های احتمالی پوشش داده خواهد شد و جبران می‌شود.

مقصر نبودن راننده بیمه گذار در هنگام تصادف

اگر در هنگام حادثه و تصادف راننده بیمه گذار مقصر شناخته نشود و دچار آسیب و زیان شده باشد، بیمه شخص ثالث فرد خاطی باید خسارت‌های وارد شده را پوشش دهد. در این حالت اگر پوشش بیمه شخص ثالث راننده مقصر از خسارات وارد شده به خودروی راننده زیان دیده کمتر باشد دو حالت مختلف وجود خواهد داشت.

 1. آسیب وارد شده به ماشین راننده ای که مقصد نبودهبیشتر از سقف پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد و ماشین آسیب دیده بیمه بدنه داشته باشد. در این صورت می‌توان باقی خسارت را از بیمه بدنه خودروی زیان‌دیده پرداخت کرد و این کار باعث از بین رفتن تخفیف ماشین آسیب دیده نخواهد شد.
 2. آسیب وارد شده به ماشین راننده ای که مقصد نبودهبیشتر از پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی مقصر باشد و خودروی زیان‌دیده بیمه بدنه نداشته باشد.در این شرایط برای دریافت بقیه خسارات باید دو طرف به شورای حل اختلاف مراجعه کنند.

متواری شدن راننده مقصر

در صورتی که به هر دلیل راننده مقصر متواری شده باشد راننده بیمه گذار زیان دیده می‌تواند خسارات وارد شده به ماشین خودش را از شرکته بیمه گر دریافت کند. بعد از این کار شرکت بیمه به صورت حقوقی از راننده متواری شاکی خواهد بود. البته در این شرایط تخفیف بیمه بدنه ماشین از بین می‌رود و از سرمایه بیمه شده نیز کم می‌شود و زمانی که راننده متواری شناسایی شد، تخفیف بیمه بدنه و سرمایه به حالت اولیه برمیگردد.

ماشین آسیب دیده جز ماشین‌های گران قیمت باشد

بر اساس قوانین جدید بیمه شخص ثالث خسارت‌های مالی ناشر از حوادث رانندگی فقط تا میزان خسارت متناظر وارده به گرانترین خودروی متعارف از طریق بیمه نامه شخص ثالث قابل جبران خواهد بود. ماشین متعارف ماشینی است که قیمت آن کمتر از پنجاه درصد سقف تعهدات بدنی (دیه کامل مرد در ماه حرام) باشد. در چنین شرایطی باقی خسارت وارد شده به به خودرو زیان‌دیده از طریق بیمه بدنه پیگیری می‌شود.

دریافت خسارت بیمه بدنه , مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه بدنه

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف

اگرچه بیمه بدنه شامل حوادث و آسیب‌های مختلفی می‌شود که در بخش قبلی به آنها اشاره شد اما در این مطلب تمرکز و توجه ما بیشتر بر روی دریافت خسارت بیمه بدنه در هنگام تصادفات است. برای دریافت خسارت بیمه بدنه در تصادف، صاحب ماشین آسیب دیده باید مراحل زیر را طی کند:

 • حداکثر ظرف مدت ۵ روز از تاریخ حادثه، خسارت را به شرکت بیمه گر اعلام کند
 • حادثه و تصادف ار به مراکز پلیس انتظامی، راهور و اخذ کروکی اعلام نماید
 • فرد صاحب خودروی زیان دیده باید در شرکت بیمه تشکیل پرونده بدهد
 • وسیله نقلیه باید به تعمیرگاه مجاز یا پارکینگ شرکت بیمه منتقل شود
 • وسیله نقلیه باید توسط کارشناس بیمه‌گر از نظر میزان خسارت ارزیابی شود
 • وسیله نقلیه باید به صورت کامل بازسازی و تعمیر شود
 • سلامت خودرو باید توسط کارشناس بیمه‌گر تایید شود
 • در نهایت چک خسارت از شرکت بیمه دریافت شود.
 • البته روند و فرایند پرداخت خسارت بیمه بدنه در شرکت‌هایمختلف بیمه ای متفاوت است و تعدادی از شرکت‌ها ممکن است پرداخت خسارت را موکول به بازسازی کامل کنند و  بعضی از شرکت‌ها بلافاصله پس از بازدید، پرداخت کنند.

مدارک لازم دریافت خسارت بیمه‌‌ بدنه در تصادف

برای دریافت بیمه و جبران خسارت‌های ناشی از موارد ذکر شده در قرارداد بیمه بین بیمه گر و بیمه گذار لازم است که مدارک معتبری ارائه شود که شرکت بیمه آنها را تایید کند. این مدارک شامل موارد زیر هستند:

 • اصل و کپی بیمه‌نامه بدنه
 • اصل و کپی کارت مشخصات و شناسنامه مالکیت خودرو
 • اصل و کپی اسناد مالکیت خودرو
 • اصل و تصویر کارت ملی بیمه‌گذار و راننده خودرو
 • اصل و کپی الحاقیه‌های بیمه نامه در صورت وجود
 • اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث
 • اصل و کپی گواهینامه راننده مقصر
 • ارائه گزارش مقامات انتظامی‌(سازشی یا غیر سازشی)​
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *