تفاوت بیمه عمر و تکمیل درمان

بیمه، قراردادی است که برطبق آن، شرکت بیمه که اصطلاحاً آن را بیمه ­گر می­ نامند، متعّهد می­شود تا در برابر مبلغی که به عنوان حق بیمه از بیمه­ گذار دریافت می­کند، خسارات وارده به او را در هنگام وقوع حوادث و رویدادهای ناخواسته، جبران نماید. موضوع بیمه و آنچه که بیمه شده است، به همراه حق بیمه، در سندی به نام بیمه­ نامه درج می­شود. بیمه­ ها انواع مختلفی دارند که به طور کلّی می­توان آن­ها را به سه دسته بیمه اشخاص، اموال و مسئولیّت تقسیم کرد. هریک از این انواع بیمه نیز خود شامل دسته­ بندی­ های دیگری هستند. به عنوان مثال، بیمه اشخاص شامل سه نوع بیمه عمر، حوادث و تکمیل درمان یا همان بیمه تکمیلی می­باشد. در ادامه این مطلب به بررسی تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیل درمان می­پردازیم.

بیمه عمر , خرید بیمه عمر

تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیل درمان در چیست؟

بیمه عمر چیست؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، بیمه عمر و تأمین آتیه که به اختصار آن را بیمه عمر می ­نامند، یکی از انواع بیمه اشخاص است که بر طبق آن، بیمه­ گذار مبلغی را به عنوان حق بیمه به بیمه­ گر پرداخت می­کند و تحت پوشش بیمه عمر قرار می­گیرد. به عبارت بهتر، بیمه عمر نوعی از پس ­انداز و سرمایه­ گذاری است که در آن حق بیمه به بیمه­ گذار یا بیمه­ شده برگردانده می­ شود و او را برای موارد مختلفی تحت پوشش قرار می­دهد. برخی از این پوشش­ها در بیمه­ های تکمیلی و یا تأمین ­اجتماعی وجود ندارد. به همین دلیل بیمه عمر، برای کسانی که به آینده خود و عزیزان خود اهمیّت می­دهند انتخاب مناسبی است.

به طور کلّی، پوشش­هایی که بیمه ­گذار یا بیمه ­شده با پرداخت حق بیمه برای خرید بیمه عمر، دریافت می­کند به دو دسته تقسیم می­شوند که در ادامه به آن­ها می­ پردازیم:

پوشش های بازنشستگی و سرمایه ­گذاری

این نوع پوشش­ها شامل دریافت وام بدون ضامن، دریافت سرمایه تجّمعی پس از اتمام قرارداد بیمه به صورت ماهانه یا یکجا، دریافت سود سالانه، دریافت سود حاصل از مشارکت و سرمایه­ گذاری، معافیّت در پرداخت مالیات و غیره می­باشد.

پوشش­های درمانی

این نوع پوشش­ها نیز خود شامل پوشش­های بیمه ­ای اصلی و اضافی است. پوشش­ های اصلی توسط تمامی بیمه­ گرها ارائه می­شوند و شامل پوشش فوت طبیعی یا فوت بر اثر حادثه است. پوشش­های اضافی شامل پوشش امراض خاص، نقص عضو، ازکارافتادگی دائم، معافیت مالی و غیره می­باشد.

از طرفی، تمامی حق بیمه پرداختی، در آینده به عنوان سرمایه­ گذاری همراه با سود، به بیمه­ گذار برگردانده نمی­ شود امّا با تنظیم بیمه­ نامه صحیح، فرد می­تواند علاوه بر پوشش بیمه در طول دوره، مبلغی با ارزش چند برابری حق بیمه ­های پرداختی خود را در بلندمدت دریافت نماید.

شاید برای برخی افراد این سوال به­ وجود آید که کدام بیمه ­گر خدمات بهتری برای بیمه عمر ارائه می­دهد؟

در پاسخ به این سوال باید توجه کنیم که مفهوم خدمات بهتر، از دیدگاه افراد مختلف، متفاوت است. برخی افراد با خرید بیمه عمر به دنبال دریافت سود و سرمایه­ گذاری بلندمدت هستند. از سوی دیگر، برخی دیگر به دنبال استفاده از خدمات پوشش این بیمه هستند. بنابراین نمی­توان برای این دو دسته، یک شرکت بیمه یا بیمه­ گر خاص را پیشنهاد نمود. در این میان عوامل مختلفی ازجمله پوشش­ های ارائه­ شده توسط بیمه­ گر، سقف میزان پرداختی برای پوشش­ ها، میزان سود پرداختی، توانگری مالی بیمه­ گر یا شرکت بیمه و غیره جزو مواردی هستند که باید در هنگام انتخاب شرکت بیمه و خرید خدمات بیمه عمر، به آن­ها توجه نمود.

تا اینجا به بررسی بیمه عمر و پوشش­های آن پرداختیم. در ادامه به بررسی تکمیلی، پوشش­های آن و تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیل درمان خواهیم پرداخت.

بیمه تکمیل درمان چیست؟

بیمه تکمیل درمان یا درمان تکمیلی که به اختصار بیمه تکمیلی نامیده می­شود. بیمه تأمین اجتماعی و بیمه­ هایی همچون خدمات درمانی و غیره جزو بیمه­ و بیمه ­گر پایه شناخته می­شوند. این نوع بیمه­ ها محدودیّت­های زیادی دارند و باتوجه به بالا رفتن هزینه­ های درمان و دارو، داشتن این بیمه­ ها برای استفاده از خدمات درمانی کافی نیست و مقدار زیادی از هزینه درمانی باید توسط خود شخص پرداخت شود. در مقابل، بیمه تکمیل درمان نوعی از بیمه­ است که در آن فرد بیمه ­شده می­تواند با پرداخت حق بیمه ناچیزی، بخش بزرگی از هزینه­ های درمانی خود را برعهده شرکت بیمه قرار دهد. بیمه تکمیل درمان توسط بیمه ­گرها، برای افراد یا خانواده­ ها و یا هردو ارائه می­ شود.

بیمه تکمیل درمان توسط بیمه­ گرهای مختلف، با پوشش­ های مختلف ارائه می­ شوند. به همین دلیل، پوشش­ های آن­ها با یکدیگر متفاوت است. امّا بسیاری از آن­ها پوشش­ های زیر را برای بیمه­ شدگان خود ارائه می­دهند:

  • هزینه­ های بیمارستانی اعم از بستری، آنژیوگرافی، سنگ­شکن و جرّاحی محدود
  • هزینه­ های جرّاحی مغز و اعصاب، پیوند کلّیه، قلب، مغز و استخوان، کبد و ریه
  • هزینه­ های پاراکلینیکی
  • هزینه عمل­های سرپایی
  • هزینه­ های زایمان
  • هزینه­ های پزشکی مربوط به بستری و آمبولانس
  • هزینه­ های لیزیک

البته در تمامی این پوشش­ها، ابتدا مقدار فرانشیر براساس تعّهد بیمه­گر پایه از بیمه­ شده دریافت می­گردد و اگر بیمه­ گر پایه متعّهد به پرداخت فرانشیز نباشد، بیمه­ شده باید شخصاً این هزینه را پرداخت نماید.

تفاوت پوشش­های درمان بیمه پایه تأمین اجتماعی با بیمه درمان تکمیلی

استفاده از بیمه تأمین اجتماعی، موجب می شود تا پرداخت هزینه­ های درمانی سقف خاصّی نداشته باشد. از طرفی سازمان تأمین اجتماعی، هزینه درمان را تنها برای مواردی که بیمه­ شده به مراکز درمانی طرف قرارداد با تأمین اجتماعی مراجعه کند، پرداخت می­ نماید. امّا اگر بیمه ­شده برای خدمات درمانی همچون بستری و جرّاحی، به مراکزی غیر از مراکز طرف قرارداد با تأمین اجتماعی مراجعه نماید باید هزینه درمان را شخصاً پرداخت نماید و سپس با مدارک پزشکی و فاکتور آن مرکز به دفاتر سازمان تأمین اجتماعی مراجعه کرده و هزینه­ درمانی خود را طبق تعرفه دولتی، دریافت کند.

بیمه تکمیلی، درواقع تکمیل­ کننده بیمه پایه ­ای است و در هنگام بیماری می­ تواند بخش زیادی از هزینه­ های درمان را برای بیمه­ شده پرداخت نماید. برای استفاده از بیمه تکمیلی و پوشش­ های آن، بایستی قرارداد بیمه تکمیلی منعقد گردد و بیمه­ شده یا بیمه ­گذار، سالانه مبلغی را به عنوان حق بیمه پرداخت نماید. بیمه تکمیلی به بیمه­ شده اجازه می­ دهد تا خدمات درمانی مراکز طرف قرارداد شرکت بیمه­ گر تکمیل درمان را به صورت رایگان دریافت نماید. حال اگر بیمه­ شده خدمات درمانی خود را از سایر مراکز درمانی (که طرف قرارداد شرکت بیمه­ گر نیستند) دریافت کرده باشد، می­ تواند با ارائه مدارک پزشکی و فاکتور، هزینه پرداختی خود را از بیمه­ گر دریافت کند.

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی ماهیّت و تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیل درمان پرداختیم و دیدیم که بیمه عمر و بیمه تکمیل درمان، هردو جزو بیمه اشخاص هستند. تفاوت این دو بیمه در آن است که بیمه عمر یک پس­ انداز و سرمایه­ گذاری بلندمدت است که پوشش­هایی را نیز برای بیمه­ شده به همراه دارد، امّا بیمه تکمیل درمان به عنوان مکمّلی برای پرداخت هزینه­ های درمانی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *