اگر می‌خواهید که اطلاعات جامع و کاملی در مورد بیمه پول در صندوق داشته باشید به شما توصیه می‌کنیم که مطلب زیر را مطالعه نمایید.

بیمه امروزه نقش بسیار ویژه ای در جامعه دارد و در بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی موثر است. زندگی، سلامت و دارایی تمامی مردم جامعه همواره در معرض بلاها و حادثه‌های طبیعی و غیر طبیعی بوده و هست. ترس از بروز این حوادث باعث می‌شود که مردم راهکارهای مختلفی را برای پیشگیری و جبران خسارت‌های احتمالی در نظر داشته باشند. بیمه به عنوان اولین و شاید بهترین راهکار برای پیشگری و جبران خسارت‌های مالی و مادی شناخته می‌شود که انواع مختلفی دارد و هر روزه شاهد استفاده از انواع بیمه ها هستیم. بیمه پول یکی از رشته‌های بیمه ای است که امروزه استفاده می‌شود و مورد استقبال خوبی هم قرار گرفته است.

بیمه پول چیست؟

بیمه پول به عنوان یکی از رشته‌های بیمه که زیر مجموعه بیمه باربری می‌باشد شناخته می‌شود که به موجب آن انواع وجوه نقد مانند ارز، اسکناس، مسکوکات و انواع وجوه غیر نقدی مانند انواع چک ها، سفته، سکه‌های طلا و اوراق قرضه تحت پوشش قرار می‌گیرد. این بیمه می‌تواند انواع خسارات وارده به موارد نامبرده مانند سرقت، بلایای طبیعی مانند آتش سوزی، انفجار و سیل و… را تحت پوشش قرار دهد و جبران کند. بیمه پول به صورت کلی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود که به شرح زیر هستند:

 1. بیمه پول در صندوق: معمولا موسسه ها، شرکت ها و بانک ها برای محافظت از وجوه نقدی، مسکوکات و اوراق بهادار خود در برابر انواع خطرات طبیعی و غیر طبیعی مانند آتش سوزی، سرقت، انفجار، سیل، زلزله، شورش، اعتصاب و … تحت پوشش بیمه قرار می‌دهند تا در صورت بروز هرگونه خسارتی راهکاری برای جبران آن داشته باشند. مقدار حق بیمه پول در صندوق می‌تواند بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند ارزش اوراق بیمه شده، نوع صندوق، محل استقرار آن، منطقه جغرافیایی، نحوه محافظت از صندوق از نظر تعداد نگهبان و سیستم‌های امنیت ساختمان و … تعیین می‌شود.
 2. پول در گردش: بیمه پول در گردش نوع دیگری از بیمه‌های مربوطه است که بانک ها، ادارات، شرکت ها و موسسه‌های مختلف برای انتقال پول خود به شعبه ها یا واحدهای تابعه خود از آن استفاده می‌کنند. این انتقالات می‌تواند در داخل شهرها و یا بین شهری باشد و صاحبان اصلی پول برای محافظت از دارایی خود در برابر دزدی مسلحانه، انفجار، آتش سوزی و … آن را بیمه می‌کنند. در این نوع بیمه بیمه گذار موظف است که تمامی جزئیات حمل و نقل و انتقالات پول را قبل و بعد از حمل آن، بلافاصله به اطلاع بیمه گر برساند. در این گزارش لازم است که مقدار پول، مبدا، مقصد و سایر شرایط قید شود. نرخ حق بیمه پول در گردش نیز بر اساس مقدار وجه، نوع حمل و نقل، میزان مسافت، محدوده جغرافیایی و سایر شرایط تعیین می شود.

بیمه پول در صندوق

تمامی خسارت‌هایی که بیمه پول در صندوق پوشش می‌دهد

بیمه پول در صندوق یا بیمه گاو صندوق می‌تواند خسارت‌های مختلفی را پوشش دهد که مهم ترین آنها شامل موارد زیر است:

 • سرقت مسلحانه یا غیر مسلحانه پول با شکست حرز
 • بلایای طبیعی مانند آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل و زلزله
 • تصادف وسایل نقلیه حامل پول و وجوه نقد در راه
 • تصادف و تصادم شناورهای دریایی، کشتی و غرق شدن آن یا سرق دریای
 • حادثه‌های مربوط به هواپیماهای حامل پول بیمه شده

حوادث و خطراتی مانند اعتصاب، شورش، اغتشاش، جنگ، عملیات خصمانه، انقلاب، خسارت به پول در خارج از محدوده جغرافیایی کشور و خسارت دیدن پول موجود در دستگاه‌های خودپرداز خارج از محل موضوع بیمه تحت پوشش بیمه پول قرار نمی‌گیرد مگر در شرایطی که این شرایط در موضوع قرار داد بیمه بین طرفیت بیمه گر و بیمه گذار قید شده باشد. از دیگر مواردی که می‌تواند خارج از تعهدات بیمه باشد می‌تواند موارد زیر را عنوان کرد:

 • خسارات ناشی از تشعشعات اتمی
 • اشتباهات در حسابداری
 • اهمال و سهل انگاری در رعایت اصول ایمنی
 • هک کردن یا سرقت‌های اینترنتی
 • عدم صداقت بیمه گذار در موضوع بیمه
 • نگهداری وجوه در محلی غیر از محل تایید شده توسط بیمه گر
 • هرگونه تخطی از موضوع بیمه توسط بیمه گذار
 • عدم النفع
 • محتویات صندوق امانات

وظایف بیمه گذار و بیمه گر

بر اساس آیین نامه شماره ۶۲ در ارتباط با بیمه پول و بیمه گاو صندوق بیمه گذار موظف است که مواردی مانند اصل حد اعلای حسن نیت، اعلام تشدید خطر، اعلام خسارات و پرداخت حق بیمه را رعایت کند. بیمه گذار باید به تمامی پرسش‌های کتبی بیمه گر به صورت دقیق و صحیح جواب دهد. بیمه گر نیز وظایفی دارد که مطابق آن لازم است موارد مانند پرداخت خسارت مطابق با موضوع بیمه و قوانین بیه اجرایی کند.

بیمه پول در صندوق

فسخ ‌بیمه‌نامه بیمه پول در صندوق

چنانچه ‌بیمه‌گذار یا ‌بیمه‌گر قصد داشته باشند ‌بیمه‌‌نامه را فسخ كنند باید به صورت كتبی و رسمی به طرف مقابل اطلاع دهند. در صورت فسخ از‌ طرف بیمه‌گر، حق‌بیمه مدت باقی‌مانده به‌صورت روزشمار و در صورت فسخ از‌طرف بیمه‌گذار، حق‌بیمه بر‌اساس تعرفه کوتاه ‌مدت محاسبه خواهد شد. اگر‌ نفع برنده ‌بیمه‌ نامه شخص دیگری غیر از ‌بیمه‌گذار باشد، كسب موافقت ذی‌نفع برای فسخ ‌بیمه‌نامه اجباری و لازم است. در صورت فسخ از طرف ‌بیمه‌گر، مراتب باید علاوه بر ‌بیمه‌گذار به صورت كتبی به اطلاع ذی‌نفع نیز رسانده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *