اگر قصد دارید اطلاعات جامعی در مورد بیمه وام‌های بانکی، شرایط و انواع آن داشته باشید، توصیه می‌کنیم که مطلب زیر را مطالعه نمایید.

امروزه بیمه نقش بسیار ویژه و منحصربه‌فردی در جبران حوادث و خسارت‌ها دارد و به افراد اطمینان خاطر و آسایش فردی یا جمعی بالایی می‌دهد. تقریباً می‌توان گفت تمام اقشار جامعه از این رویکرد استقبال بسیار زیادی داشته‌اند مگر در مواردی که قانون‌گذاران اخذ بیمه را به‌صورت یک اجبار و الزام بدانند. به‌عنوان مثال بیمه تضمین کیفیت ساختمان یا بیمه شخص ثالث از جمله بیمه‌هایی هستند که اجباری بوده و افراد ملزم به رعایت آن‌ها می‌باشند. تقریباً برای هر مالی که بتواند دچار خسران و ضرر شود نوعی بیمه تعریف شده است.

صنعت بیمه در کشور روزبه‌روز در حال رشد و توسعه است که به دلیل پیشرفت سیستم‌های اقتصادی، تجاری و مالی می‌باشد. برخلاف باور عمومی صنعت بیمه یک بنگاه تولید ثروت نیست و در حقیقت یک ‌نهاد حمایتی است که باعث رشد و شکوفایی در زمینه‌های مختلف می‌شود.

بیمه وام‌های بانکی

بیمه وام چیست؟

با توجه به آنکه بانک‌ها، موسسه‌های مالی و اعتباری مختلف و انواع بنگاه‌های اقتصادی از بازپس‌گیری مطالبات خود در موعد و زمان مقرر اطمینان ندارند از راهکاری به نام بیمه وام استفاده می‌کنند. این بیمه بانام‌های دیگری مانند بیمه اعتباری، بیمه تسهیلات، بیمه تضمین، ضمانت مطالبات و … شناخته می‌شود. در این بیمه، بیمه‌گر در برابر اخذ حق بیمه تعهد می‌دهد که در صورت تعویق یا عدم پرداخت قسط‌ها از سوی فرد وام‌گیرنده، مبلغ مورد نظر را به وام‌دهنده پرداخت کند. قرارداد بیمه وام بین دو طرف بر اساس قانون تصویب شده بیمه در سال ۱۳۱۶ و دیگر قوانین منعقد می‌شود. در عقد این قرارداد به مفاد آیین‌نامه ۵۱ بیمه مرکزی نیز توجه ویژه‌ای می‌شود و بر اساس آن قرارداد منعقد خواهد شد.

انواع بیمه وام

بعد از دریافت وام می‌توان از دو نوع بیمه برای آن استفاده کرده که هرکدام می‌تواند شرایط ویژه‌ای داشته باشد. این بیمه‌ها به شرح زیر هستند:

 1. نوع اول، بیمه عمر مانده بدهکار برای وام‌گیرنده است که در این بیمه‌نامه در شرایطی که شخص وام‌گیرنده فوت کند، شرکت بیمه‌ای موظف است که مبلغ وام را به‌صورت کامل به بانک یا موسسه مورد نظر پرداخت کند و دیگر ضامن درگیر پرداخت اقساط بانکی نخواهد بود. این نوع از بیمه به‌گونه‌ای است که با سرمایه کاهشی می‌باشد به این معنی که با پرداخت هر تعداد از قسط‌های وام، ارزش و تعهد مالی شرکت بیمه نیز کاهش پیدا می‌کند.
 • تبصره ۱: مانده بدهی حین الفوت عبارت است از مبلغبیمه در شروع بیمه (که ملاک محاسبه حق بیمه قرار گرفته است) ضرب در مدت باقیمانده وام از تاریخ فوت (برحسب ماه) تقسیم‌بر مدت باقیمانده از تاریخ شروع بیمه تا انقضاء مدت وام (برحسب ماه) بیمه‌شده متوفی.
 • تبصره ۲: اگربیمه‌شده در نتیجه خطرات ناشی از جنگ و یا عملیات تعرضی و تدافعی و یا هر نوع حادثه دیگری که جنبه نظامی در مقابل نیروی مهاجم داشته باشد فوت نماید بیمه‌گر تعهدی نخواهد داشت.
 • تبصره ۳: بیمه‌شدگان این قرارداد در زمان صلح مشمولبیمه فوت ناشی از عملکرد مهمات جنگی عمل نکرده (در مناطقی که در زمان جنگ تحمیلی به‌عنوان مناطق جنگی شناخته‌شده‌اند) با توجه به میزان تعهدات مندرج در این قرارداد می‌باشند.
 1. نوع دوم بیمه وام بانکی به نام بیمه مرهونات بانکی شناخته می‌شود به این معنی که اگر وام برای مسکن، کارگاه یا خرید اجناس خاصی دریافت شده است و مسکن، ملک یا کالا در رهن بانگ است، برای مرهونات مورد نظر لازم است که بیمه آتش‌سوزی به ارزش وام دریافت شده به نفع بانک مذکور خریداری شود. در شرایطی که موردی که در رهن بانک قرار گرفته است در اثر آتش‌سوزی، انفجار و یا هر بلای طبیعی دیگری از بین برود شرکت بیمه‌گذار موظف و متعهد به جبران خسارات به بانک خواهد بود.

بیمه وام‌های بانکی

اجبار در بیمه وام

بر اساس ماده ۱۹۰ قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران که شرایط صحت و درستی معاملات را بیان می‌کند، یکی از اساسی‌ترین شرایط صحت هر معامله‌ای، رضایت کامل طرفین معامله است. بنابراین قانون هرگونه عقد قراردادی که در آن قصدی وجود نداشته باشد و با رضایت همراه نباشد باطل خواهد بود. موضوع بیمه وام نیز مانند تمامی معاملات دیگر باید بر اساس قانون و فقه صورت بگیرد و طرفین قرارداد از عقد قرارداد مذکور رضایت کامل خود را ابراز کنند

عقد بیمه و شرایط آن باید بر اساس سند مکتوب باشد

در بسیاری از موارد تعدادی از سازمان‌های دولتی و بنگاه‌های اقتصادی افراد را مجبور به استفاده از بیمه می‌کنند. بر اساس ماده ۲ قانون بیمه که در سال ۱۳۱۶ تصویب شده است، عقد بیمه و شرایط آن باید به موجب سند کتبی صورت بگیرد. این سند همان بیمه‌نامه کتبی است که به امضای طرفین قرارداد خواهد رسید. در این سند باید مشخصاتی همچون اطلاعات شناسنامه طرفین، موضوع بیمه، حوادثی که عقد بیمه به مناسبت آن صورت می‌گیرد، حق بیمه و… باید به‌صورت صریح قید شود.

قوانین و مقررات در بیمه تسهیلات بانکی

در بیمه تسهیلات بانکی قوانین و مقررات مختلفی با تبصره‌های گوناگون وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • موضوع بیمه عبارت است از بیمه عمر مانده بدهی وام‌گیرنده در برابر وامی که بیمه‌گذار از زمان شروع به وام‌گیرندگان پرداخت می‌کند
 • بیمه‌گذار موظف است که اطلاعات کامل و جامع وام‌گیرندگان را در اختیار بیمه قرار دهد
 • حق بیمه یکجای وام‌گیرنده عبارت است از حاصل‌ضرب مانده بدهی وام‌گیرنده در شروع قرارداد در نرخ مربوطه
 • بیمه‌گذار موظف است در صورت فوت بیمه‌شده حداکثر در مدت ۱۰ روز بیمه‌گر را مطلع کند
 • مدت بیمه برای هر بیمه‌شده می‌تواند حداکثر ۴ سال باشد. بیمه‌گر در قبال کسانی که بیشتر از ۷۰ سال سن دارند هیچ تعهدی ندارد
 • حق بیمه‌هایی که در قبال بیمه‌شدگان به بیمه‌گر پرداخت می‌شود قابل‌استرداد نیست مگر در شرایط خاص

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *