امروزه صنعت بیمه به یکی از پرکاربرد ترین صنایع در میان مردم تبدیل شده است و همه در تلاش هستند تا با بیمه کردن خود در زمینه های مختلف در هنگام بروز خسارت های احتمالی بیمه، کل و یا قسمتی از خسارات آن ها را پرداخت کند.

بیمه مهندسی , قیمت بیمه مهندسی
بیمه مهندسی

با رشد جمعیت جهان، نیاز به مسکن و ساختمان که یکی از نیاز های اساسی انسان به شما می‌آید روز به روز پر رنگ تر می‌شود و صنعت ساختمان سازی نیز متناسب با این نیاز در حال رشد و پیشرفت است. صنعت ساختمان سازی علاوه بر این که جز یکی اط صنایع پردرآمد به حساب می‌آید، بسیار پر خطر نیز است. هر پروژه عمرانی در تمامی مراحل ساخت، از زمان شروع پروژه تا مدت زمان تحویل موقت، در معرض خطرات گوناگون است که بعضا این خطرات ممکن است آسیب های جبران ناپذیری مانند از بین رفتن سرمایه و یا زیان های اشخاص ثالث گردد. بیمه مهندسی با پوشش های متنوعی که دارد می‌تواند در هنگام بروز خسارت، تا حدی آن ها را جبران کند.

تاریخچه بیمه مهندسی

در اواسط قرن نوزدهم میلادی و بعد از انقلاب صعتی اروپا، استفاده از دیگ بخار در بخش های صنعتی انگلستان به شدت رواج پیدا کرد و به طبع انفجار این دیگ ها نیز منجر به بروز خسارات مالی و جانی گسترده در ابزار و اشخاص می‌شد. بعد از این اتفاقات، استفاده کنندگان از این دستگاه ها در سال ۱۸۵۴ میلادی در شهر منچستر جمع شدند و سازمان استفاده کنندگان از دیگ های بخار را تاسیس کردند. ۴ سال بعد از این، اعضای این شرکت اقدام به تاسیس “شرکت بیمه دیگه بخار” کردند که نخستین بیمه در زمینه بیمه های مهندسی بود.

در آلمان نیز در ابتدای قرن ۲۰ با صدور اولین بیمه نامه ماشین آلات پیمانکاران عملا صدور بیمه های مهندسی آغاز شد. در اویل دهه ۴۰ به کمک یک شرکت آلمانی به نام مونیخ ری، بیمه مهندسی در ایران شروع به کار کرد و امروزه نیز شرکت هایی مانند بیمه ایران از نسخه های ترجمه شده همان بیمه نامه استفاده می‌کنند.

 

بیمه مهندسی , انواع بیمه مهندسی
انواع بیمه مهندسی

بیمه مهندسی به دو بخش بیمه های در دوره احداث و بیمه های دوره بهره برداری تقسیم می‌شود.

بیمه های دوره احداث

این نوع بیمه مهندسی نیز انواع مختلفی دارد که می‌توان به:

بیمه تمام خطر پیمانکاران

بیمه ای است در پروژه در حال احداث که در آن ارزش مصالح بیشتر از ارزش اقلام مورد نصب باشد.

بیمه تمام خطر نصب

بیمه ای است در پروژه های در حل احداث تاسیساتی که در آن ارزش اقلام مورد نصب در آن ها از ارزش مصالح بیشتر باشد.

اشاره کرد.

بیمه مهندسی , انواع بیمه مهندسی

بیمه های دوره بهره برداری

بیمه تجهیزات و ماشین آلات پیمانکاران

بیمه ای که تجهزیات و ماشین آلات پیمانکاران را تحت پوشش قرار می‌دهد.

بیمه ریسک های تحمیل شده ساختمانی

تمامی موضوعاتی که می‌توانستند در زمان احداث تحت پوشش بیمه تمام خطر پیمانکاران قرار بگیرند، در زمان بهره برداری می‌توانند تحت پوشش ریسک های تحمیل شده ساختمانی قرار داده شوند.

بیمه شکست ماشین آلات

تمامی موضوعات بیمه ای که در زمان احداث می‌توانستند تحت پوشش تمام خطر نصب قرار بگیرند، در زمان بهره برداری تحت پوشش بیمه شکست ماشین آلات قرار می‌گیرند.

بیمه تجهیزات الکترونیک

کلیه تجهیزات و دستگاه های الکترونیکی که ارز قطعات الکتریکی و الکترونیکی از ارزش قطعات مکانیکی بیشتر باشد، تحت پوشش این بیمه نامه قرار می‌گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *