بیمه مهندسی

بیمه نوعی سرمایه­ گذاری با ارزش است که در مواقع بحرانی به کمک افراد می ­آید. بیمه دارای انواع مختلفی است که هر فردی بسته به نوع فعالیت و نیاز خود می­ تواند به طور همزمان از یک یا چند نوع بیمه استفاده کند. در این مبحث قصد داریم شما را با بیمه مهندسی که یکی از بیمه­ های نسبتاً جدید در بازار است، آشنا کنیم.

اگر به نحوی با پروژه­های مهندسی سروکار دارید، حتماً می­دانید که در صنایع کوچک و بزرگ همیشه احتمال وقوع حوادث ناخواسته وجود دارد. این حوادث احتمالی در تمام مراحل اجرای فعالیت­های مهندسی می­ توانند خسارت­های فیزیکی و مالی سنگینی به همراه داشته باشند. بهترین راه حل برای جبران پیامدهای ناگوار این حوادث استفاده از بیمه مهندسی است که تمام خسارت­های به وجود آمده را پوشش می ­دهد. در ادامه مطلب به معرفی، انواع، پوشش­ها و نکات مهم بیمه مهندسی می­پردازیم.

بیمه مهندسی چیست؟

بیمه مهندسی همانطور که از نام آن مشخص است، هزینه­ های ناشی از خسارت­های فیزیکی را که ممکن است در حین اجرای مراحل مختلف فعالیت­های مهندسی (نصب پروژه، به کارگیری تجهیزات و ماشین الات، مراحل ساخت و ساز، راه ­اندازی موقت و بهره برداری) به وقوع بپوندد، را جبران می­کند. با توجه به دامنه فعالیت این بیمه آن را می­توان جزء بیمه­ های اموال محسوب کرد که کلیه فعالیت­های مهندسی (کاغذ، چرم، آزمایشگاه­ها، پتروشیمی، ساخت و ساز، خودروسازی، کشاورزی و …) را تحت پوشش قرار می­دهد تا موجب ابادانی کشور شود.

انواع بیمه مهندسی

بیمه مهندسی با توجه به کاربردهای گوناگون آن به انواع مختلفی تقسیم می­شود. انواع بیمه مهندسی در دو گروه؛ بیمه­ های دوره احداث و بیمه­ های دوره بهره­ برداری قرار دارند.

·         انواع بیمه مهندسی در دوره احداث:

بیمه تمام خطر نصب (EAR): این نوع بیمه مهندسی خسارت­های ناشی از نصب یا مونتاژ ماشین­ آلات، تجهیزات و نصب هر گونه سازه فلزی را در صنایع مختلف، پوشش می ­دهد.  مدت زمان بیمه تمام خطر به نوع پروژه بستگی دارد و از زمان نصب تجهیزات تا راه­ اندازی موقت آنها جبران خسارت­ها را پوشش می­دهد.

بیمه تمام خطر پیمانکاران (CAR): از آن جایی که در فعالیت­های زیربنایی و ساختمانی مانند ساخت پل ­ها، سدها، ساختمان­ها، راه­ها و … خطرات احتمالی پیمانکاران را تهدید می­کند، بیمه تمام خطر پیمانکاران، برای جبران خسارت­ها ضروری است. پس می­توان گفت بیمه تمام خطر، خسارت­ها و خطرهایی که بیمه­ گذار را تهدید می­کند مورد پوشش قرار می­دهد.

·         انواع بیمه مهندسی در  دوره بهره ­برداری:

بیمه مهندسی شکست ماشین­ آلات (MB): این نوع بیمه مهندسی مربوط به ماشین آلات مورد استفاده در پروژه­ های مهندسی مختلف است. بیمه ماشین­ آلات برای جبران خسارت­های فیزیکی، تعمیر و تعویض ماشین­ آلات و خسارت­هایی که در نتیجه عدم مهارت، دقت، رعایت اصول فنی، طراحی و … ایجاد می­شوند، مورد استفاده قرار می­گیرد.

بیمه تجهیزات و ماشین آالات پیمانکاران: برای اجرای پروژه ­های مختلف از تجهیزات وماشین ­آلاتی همچون جرثقیل، غلتک، گریدر، لودر، بیل مکانیکی و … استفاده می­شود. این تجهیزات مهندسی در حین اجرای پروژه ممکن است دچار خسارت­هایی شوند که بیمه تجهیزات برای جبران هزینه­ های آن صادر می­شود. به طور معمول مدت زمان استفاده از این نوع بیمه مهندسی یک سال است. البته گاهی اوقات ممکن است، تحت پوشش بیمه تمام خطر نصب قرار بگیرد که در این صورت مدت زمان آن با بیمه تمام خطر یکسان است.

بیمه عدم ­النفع ناشی از شکست ماشین آالات (MLOP): گاهی اوقات ممکن است در اثر خسارت و شکست ماشین­ آلات مهندسی در کار صنایع یک وقفه ایجاد شود. بدون شک وقفه ایجاد شده در کارها باعث توقف سودهی می­شود که بیمه مهندسی عدم­ النفع خسارت آن را پوشش می­دهد.

بیمه تجهیزات الکترونیک (EE): تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی که در رشته­ های مختلف اعم از پزشکی، تجارت، صنعت و … دارای ارزش هستند، شامل بیمه تجهیزات الکترونیکی می­شوند.

بیمه خطرات سازه ­های تکمیل شده مهندسی (CECR): سازه ­های مهندسی (سدها، پل ­ها، مخازن آب، سیستم­های فاضلاب، جاده­ها و …) بعد از تکمیل به هنگام بهره­ برداری ممکن است در اثر حوادث مختلف، متحمل خسارت شوند، بنابراین برای جبران خسارت­های احتمالی، بیمه خطرات سازه­ های تکمیل شده مهندسی قابل استفاده می ­باشد.

بیمه فساد کالا در سردخانه (DOS): تجهیزاتی که برای سرد نگهداشتن کالاها در سردخانه­ ها مورد استفاده قرار می­گیرند، ممکن است دچار خسارت شوند، این نوع بیمه مهندسی پاسخگوی خسارت وارد شده به تجهیزات و همچنین محصولاتی است که دچار فساد شده­ اند.

پوشش­های بیمه مهندسی

همانطور که در بالا بیان کردیم، بیمه مهندسی با توجه به کاربردهای متنوعی که دارد، دارای انواع مختلفی است. هر کدام از انواع بیمه ­های مهندسی برای جبران خسارت­های احتمالی برخی از خطرات را تحت پوشش قرار می­ دهند که در قرار دارد بیمه به آنها اشاره می­شود، پوشش­های بیمه مهندسی شامل موارد زیر است:

 • پوشش بیمه تمام خطر نصب: بلایای طبیعی (سیل، طوفان، بهمن، برف، زمین لرزه، باران و باد)، آتش سوزی، صاعقه، عملیات اتش نشانی، دزدی، حمل و نقل کالا، خسارت جانی و مالی وارد شده به افراد، عدم مهارت و تجربه، سهل ­انگاری، خسارت وارد شده به اموال اشخاص ثالث و …
 • پوشش بیمه تمام خطر پیمانکاران: بلایای طبیعی، دزدی، عدم مهارت و تجربه، خسارت وارد شده به تجهیزات و ماشین­ آلات در حین اجرای پروژه و …
 • پوشش بیمه شکست ماشین ­آلات: طوفان، یخبندان، انفجار، اشتباه در طراحی، معایب در مواد اولیه، عدم مهارت و تجربه، اشتباه در نحوه کار با تجهیزات و …
 • پوشش بیمه تجهیزات ماشین­ آلات پیمانکاران: بلایای طبیعی، آتش سوزی، سقوط هواپیما، عدم تجربه و مهارت، سهل­ انگاری، سرقت، خرابکاری غیر گروهی، واژگونی، صاعقه و …
 • پوشش بیمه عدم ­النفع ناشی از شکست ماشین­ آلات: سود خالص واحد تولید، هزینه انتقال و اجاره تجهیزات، هزینه استفاده از آب، برق، گاز، تلفن، هزینه خرید کالای نیمه تمام جهت تکمیل در کارخانه بیمه گذار و …
 • پوشش بیمه مهندسی تجهیزات الکترونیک: سیل، طوفان، بهمن، انفجار، آتش سوزی، رطوبت، سقوط هواپیما، خوردگی، خسارت عمومی به تجهیزات کارکنان و …
 • پوشش بیمه خطرات سازه­ های تکمیل شده ساختمانی: بلایای طبیعی، عدم تجربه و مهارت، سهل­ انگاری، آتش سوزی، دزدی، خرابکاری غیر گروهی، سقوط هواپیما و …
 • پوشش بیمه مهندسی فساد کالا در سردخانه: اشتباه در طراحی، انفجار فیزیکی، خرابکاری غیر گروهی، قطع برق، یخ زدگی در درجه حررات توصیه شده، شکست شدن تجهیزات سردخانه، خروج ناگهانی مبردها از مدار، ایجاد آلودگی نشتی در مبرد و …

 

نکات قابل توجه هنگام خرید بیمه مهندسی

از آن­جایی که در تمام پروژه­ های مهندسی حتی در صورتی که تمام نکات ایمنی رعایت شود، باز هم احتمال ایجاد خسارت وجود دارد، استفاده از بیمه مهندسی به یک ضرورت تبدیل شده است. بنابراین با توجه به استقبال زیاد پیمانکاران از بیمه مهندسی، شرکت ­های زیادی در صدور این نوع بیمه فعالیت می­کنند. یکی از مهم­ترین نکاتی که در هنگام خرید بیمه مهندسی باید به ان توجه ویژه داشت، شرکت خرید بیمه است.  یک شرکت برای ارائه بهترین بیمه مهندسی باید دارای ویژگی­ های زیر باشد:

 1. جبران خسارت­های ایجاد شده در اسرع وقت
 2. ارائه اطلاعات دقیق و مشاوره رایگان به مشتریان
 3. اعلام به موقع تاریخ تمدید بیمه مهندسی
 4. پاسخگویی و رسیدگی به کلیه شکایت­های بیمه­ گذاران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *