بیمه مسئولیت چیست؟

بیمه مسئولیت چیست؟

بر اساس قانون مسئولیت مدنی جمهوری اسلامی ایران که در اردیبهشت سال ۱۳۳۹ و در ۱۶ بند مختلف تصویب شده است، تمامی افراد جامعه اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی در برابر زیان و صدمه های وارد شده به دیگران مسئولیت دارند و موظف هستند که برای جبران آن اقدام کنند. با توجه به آنکه ممکن است اتفاقات مختلفی به صورت عمدی یا از روی بی احتیاطی و غفلت از طرف فردی رخ دهد و باعث ضرر و زیان جانی و مالی به اشخاص دیگری شود استفاده از بیمه مسئولیت می تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

بیمه مسئولیت چیست؟

مسئولیت را می توان به دو بخش مسئولیت مدنی و مسئولیت کیفری تقسیم کرد. مسئولیت مدنی ناشی از انواع فعالیت های مدنی و حرفه ای افراد مختلف است که می توان آن را بیمه کرد در حالی که مسئولیت کیفری به گونه ای است که فردی کاملا به صورت عمدی خسارتی را به شخص ثالث وارد می کند و قابل بیمه شدن نیست.

بیمه مسئولیت قسمتی از سیستم بیمه های عمومی به شمار می رود که به صورت مستقیم در تنظیم روابط اجتماعی افراد، آگاهی افراد از حقوق و مسئولیت های یکدیگر و تامین امنیت حرفه ای شغل ها و فعالیت ها تاثیر گذار است.

بیمه مسئولیت چیست؟

انواع بیمه مسئولیت

به صورت کلی می توان بیمه های مسئولیت را به سه نوع اصلی تقسیم کرد که هر کدام شامل تعداد بسیار زیادی بیمه زیر مجموعه می باشند.

 1. بیمه مسئولیت عمومی: بر اساس قانون در صورتی که فردی در اثر فعالیت های روزمره به شخص ثالثی خسارت مالی و جانی وارد کند، عامل زیان شناخته خواهد شد و این خسارت جانی و مالی به عنوان مسئولیت عمومی تعبیر می شود. بیمه های عمومی برای پوشش دادن این موارد صادر خواهند شد. بیمه های عمومی شامل بیمه عملیات ساختمانی، بیمه تمام خطر پیمانکاران (A.R)، بیمه مسئولیت آتش سوزی، بیمه مسئولیت جامع شهرداری، بیمه مسئولیت تابلوهای تبلیغاتی، بیمه مسئولیت مجموعه های ورزشی، بیمه مسئولیت صیادان و محیط بانان، بیمه مسئولیت رایانه، بیمه مسئولیت حیوانات خانگی، بیمه مسئولیت مدیران مراکز آموزشی، بیمه مسئولیت مدیران اردوها و تورها و بیمه مسئولیت مستاجر در مقابل موجر خواهد بود.
 2. بیمه مسئولیت حرفه ای: هر فردی با توجه به شرایط حرفه و شغل خود ممکن است باعث بروز خسارت های جانی و مالی به افراد مرتبط با آن شغل شود از این رو بیمه مسئولیت حرفه ای برای پوشش دادن این نوع خسارت ها در نظر گرفته شده است. بیمه مسئولیت حرفه ای شامل مواردی مانند بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان، بیمه مسئولیت حرفه ای پیراپزشکان، بیمه مسئولیت حرفه ای مهندسین، بیمه مسئولیت حرفه ای دلالان رسمی، بیمه مسئولیت حرفه ای نمایندگان بیمه، بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ، بیمه مسئولیت حرفه ای تورها و اردوها، بیمه مسئولیت حرفه ای مسئول فنی بیمارستان ها، کلینیک ها و درمانگاه ها، بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران و ناجیان استخر، بیمه مسئولیت حرفه ای شرکت های نصب و نگهداری آسانسور، بالابر و پله برقی، بیمه مسئولیت حرفه ای شهربازی و اماکن تفریحی، بیمه مسئولیت حرفه ای هتل داران و مدیران واحدهای اقامتی، بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران مهد کودک، بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران سینماها، بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران رستوران ها، بیمه مسئولیت حرفه ای نگهبانان مسلح بانک ها، بیمه مسئولیت حرفه ای تعمیرگاه های مجاز خودرو و بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای دادگستری است.
 3. بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا: این نوع بیمه برای پوشش مسئولیت تولیدکنندگان و جبران خسارت های جانی و مالی وارده بر مصرف کنندگان در نظر گرفته شده است و شامل مواردی مانند بیمه مسئولیت ناشی از تولید (کپسول اطفا حریق)، بیمه مسئولیت ناشی از تولید (گارانتی عایق های رطوبتی) و بیمه مسئولیت ناشی از تولید انواع لوازم خانگی، قطعات خودرو و سایر محصولات است.

البته بیمه های دیگری هم مانند بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان، بیمه مسئولیت قراردادی، بیمه اعتباری صداقت در امانت، بیمه اعتباری فروش اقساطی و بیمه طرح های خاص نیز می توانند زیر مجموعه بیمه های مسئولیت باشند.

بیمه مسئولیت چه مواردی را پوشش می دهد؟

همانگونه که گفته شد دو نوع مسئولیت مدنی و مسئولیت کیفری وجود دارد که در صورت بروز خسارت فقط بیمه مسئولیت مدنی می تواند از بیمه استفاده کند. بیمه مسئولیت تمام مسئولیت های مدنی که شامل سه بخش اصلی هستند را پوشش می دهد. در صورتی که موارد زیر در بیمه ها صورت نگیرد، بیمه گر موظف است که تمامی بیمه های مدنی را که در قرارداد بین طرفین به آن متعهد شده است را پوشش دهد.

 • خسارت های عمدی و تقلب از طرف بیمه گذار و هر آنچه که مربوط به مسئولیت کیفری است
 • خسارت های ناشی از انفجار هسته ای و تشعشعات رادیواکتیو
 • خسارت های ناشی از جنگ، شورش و اعتصاب
 • خسارت های ناشی از تخلف از قوانین دولتی

نکات قابل توجه هنگام خرید بیمه مسئولیت

قبل از اقدام برای خرید انواع بیمه های مسئولیت لازم است که به خوبی با شرایط و قوانین آن آشنا شد و به نکات مهمی توجه کرد. از مهم ترین نکات خریدن بیمه مسئولیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قبل از خریدن بیمه مسئولیت تمام سوالات متداول مربوط به آن نوع از بیمه را مطالعه کنید.
 2. تمام مفاد بیمه را قبل از خریدن آن مطالعه کنید و از جزئیات آن به خوبی مطلع شوید.
 3. تعداد کارکنانی که در بیمه نامه مسئولیت اعلام می شود باید با تعداد واقعی آنان برابر باشد تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوان از مزایای بیمه استفاده کرد.
 4. در هنگام عقد قرارداد بیمه اطلاعات بیمه گذار باید دقیق و بدون شبهه وارد شود.
 5. در صورت افزایش تعداد کارکنان و یا هر تغییر دیگری در طول مدت اعتبار بیمه باید بیمه گر از این تغییرات مطلع شود.
 6. نوع بیمه مسئولیت باید با نوع فعالیت هایی که انجام می شود مطابقت کامل داشته باشد
 7. باید تمام وظایف و تعهدات بیمه گر و بیمه گذار را قبل از خریدن بیمه مسئولیت به خوبی مطالعه کنید.
 8. در مورد مواردی که بیمه مسئولیت قادر به پوشش آنها نیست اطلاعات کافی داشته باشید.

نکاتی ایمنی استفاده از بیمه مسئولیت

هرچند که بیمه مسئولیت در اصل مربوط به شخص ثالث است و رعایت نکات و قوانین ایمنی بیشتر بر عهده افراد بیمه شده می باشد اما مواردی نیز وجود دارند که فرد بیمه گر باید رعایت کند.

 • فرد بیمه گر بر اساس ماده ۸۵ قانون کار و برای محافظت از نیروی انسانی و منابع مادی کشور موظف است که تمام دستورالعمل های شورای عالی حفاظت فنی، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی را برای کلیه کارگاه ها، کارفرمایان، کارگران و کارآموزان رعایت کند.
 • مسئولیت اجرای تمامی قوانین و مقررات فنی و بهداشتی بر عهده کارفرما یا مسئول اصلی مشاغل خواهد بود.
 • فرد بیمه گر باید با قوانین مدنی که در ارتباط با جان و مال غیر است آشنایی داشته باشد تا از حدود اختیارات و پوشش بیمه آگاهی داشته باشد.
 • مدت زمان بیمه های مسئولیت اهمیت زیادی دارد و فرد بیمه گر لازم است که از تاریخ و مدت بیمه به خوبی آگاهی داشته باشد تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتواند از مفاد و پوشش های بیمه استفاده کند.
 • فرد بیمه گر در هر نوع حرفه و شغلی که فعالیت می کند موظف است تمامی نکات و قواعد ایمنی مربوط به شغل خود را به خوبی رعایت کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *