بیمه مسئولیت ساختمانی

بیمه مسئولیت ساختمانی

یکی از انواع بیمه که می‌توانید برای ساختمان خود تهیه کنید، بیمه مسئولیت ساختمانی است. عده‌ای این بیمه را به عنوان بیمه ساختمان نیز می‌شناسند. در واقع این بیمه مسئولیت کارکنان ساختمان یا همان سازندگان ابنیه است. با ما همراه باشید تا در مورد این بیمه و پوشش‌های آن اطلاعات بیشتری ارائه کنیم.

بیمه مسئولیت ساختمان چیست؟

در هر ساختمانی هر چقدر هم که نکات ایمنی رعایت شود، ممکن است خطراتی وجود داشته باشد که هر یک باعث خسارات جانی و مالی به افراد شود. این افراد می‌توانند کارکنان، کارمندان یک شرکت اداری و یا کارگران ساختمان در حین عملیات باشند. بنابراین داشتن یک بیمه مسئولیت کارکنان ساختمان و یا یک بیمه ساختمانی اهمیت زیادی دارد.

در واقع بیمه مسئولیت کارکنان ساختمان یکی از انواع بیمه مدنی است. براساس قانون کشور ما اگر اتفاقی برای کارگران یک ساختمان در هنگام کار بیفتد، کارفرما باید تماما پاسخگو باشد.

در بیمه مسئولیت ساختمان یا بیمه سازندگان ابنیه، بیمه به محل ساختمان مورد نظر در جواز داده می‌شود. بنابراین تمامی افراد اعم از قراردادی، استخدامی، روزمزد و … در صورت وقوع حوادث در مسئولیت کارفرما دخیل هستند. به طور کلی این بیمه هرگونه خسارات جانی و بدنی را تا سقف دیه پوشش می‌دهد.

توجه کنید که این بیمه فقط مربوط به حوادثی است که در حین کار برای سازندگان ابنیه پیش می‌آید و حوادث طبیعی مانند زلزله و … تحت پوشش نمی‌باشد. برای این‌گونه موارد باید بیمه آتش‌سوزی با پوشش زلزله را تهیه کنید.

انواع پوشش‌های بیمه مسئولیت ساختمان 

در بیمه مسئولیت کارکنان ساختمانی، شرکت بیمه تمامی کارگران و کارکنان ساختمان را در برابر هرگونه خسارت جانی و یا مالی در حین عملیات‌های ساختمانی (مانند گودبرداری، ساخت، تخریب و …) تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

در بیمه مسئولیت ساختمان اگر براساس هرگونه اشتباه خسارت جانی و مالی در ساختمان مورد نظر پیش بیاید شرکت بیمه خسارت کارکنان، اشخاص ثالث، ملک‌های مجاور و حتی اتومبیل‌های پارک شده در جلوی ساختمان را نیز پرداخت می‌کند.

همچنین بعضی از خسارات وجود دارد که شامل بیمه‌نامه نمی‌شوند. قبل از خرید بیمه حتما به این موارد توجه کنید.

  • خساراتی که به شخص بیمه گذار، شرکا و افراد تحت تکفل او وارد می‌شود را بیمه پرداخت نمی‌کند.
  • همچنین خسارات ناشی از عواملی همچون جنگ، انقلاب، اعتصاب و … شامل بیمه نمی‌شوند.
  • در صورتی که خسارت وارد شده نیز به دلیل عدم رعایت قوانین باشد، مسئولیت با بیمه نیست.
  • اگر خسارتی که وارد شده خارج از اختیار بیمه‌گذار باشد (مانند خسارات طبیعی همچون زلزله، سیل و …)
  • آسیب‌ها و ترک‌های جزئی که به ساختمان‌های مجاور وارد شده ولی در استحکام آن‌ها تغییری ایجاد نمی‌کند در تعهد بیمه نیست.

تعیین قیمت بیمه ساختمان

همانند بیمه‌های دیگر، عوامل بسیار زیادی هستند که در تعیین نرخ بیمه ساختمان تاثیر می‌گذارند.

موارد مربوط به محل کار و پروژه:

شامل متراژ بنایی که برای آن به شما مجوز داده شده است و نوع فعالیت ساختمانی. همچنین مرحله‌ای که ساختمانتان در آن است (گودبرداری، فونداسیون، سفت‌کاری و …) در تعیین نرخ بیمه رابطه مستقیم دارند. نوع اسکلت ساختمانی شما نیز در تعیین قیمت موثر است. زیرا میزان ریسک در اسکلت بتنی بسیار کمتر است.

مدت زمان بیمه ساختمانی:

اصولا بیمه به مدت یک سال کامل صادر می‌شود. در صورتی که کارفرما زمان دیگری را درخواست کند، قیمت بیمه متفاوت می‌شود.

مسئولیت ساختمانی

نکات قابل توجه هنگام خرید بیمه مسئولیت ساختمان

با توجه به ماهیت بیمه مسئولیت ساختمانی یا همان بیمه ساختمان، تمامی شرکت‌های ارائه دهنده این بیمه سعی می‌کنند تمامی حوادثی را که ممکن است برای کارکنان در حین انجام یک عملیات ساختمانی و عمرانی رخ دهد را پوشش دهند.

بیمه مسئولیت کارکنان ساختمانی به دو صورت بی‌نام و با نام وجود دارد.

اگر کارفرما کارگران را با بر اساس نام بیمه کند، باید لیستی از اسامی آن‌ها و مشخصاتشان به بیمه بدهد. همچنین در بیمه‌های بی‌نام، بیمه برای کارفرما در محل ساخت ساختمان صادر می‌شود و نیازی به لیست افراد کارکنان آنجا نیست.

نکات ایمنی قابل اجرا

کارگران و افرادی که در پروژه‌های ساختمانی کوچک و بزرگ کار می‌کنند، اصولا با ابزار‌های خطرناکی سروکار دارند و همچنین شرایط کاریشان بسیار ناامن است. در این صورت امکان بروز خسارت وجود دارد و اگر کارفرما ساختمان را بیمه نکرده باشد، او باید شخصا پاسخگو باشد و مجازات شود. بنابراین بهتر است بیمه مسئولیت ساختمان را برای کارکنان و کارگران خود انجام دهید.

البته برای اینکه بیمه سازندگان ابنیه را تحت پوشش خود قرار دهد، کارفرما باید نکات ایمنی مختلفی را رعایت کند. برای مثال او موظف است در حین خاکبرداری در کنار دیواره‌های ساختمان اصول ایمنی را رعایت کند. به این صورت که در فاصله حدود دو متر در کف و یک متر در سطح، خاکبرداری با ماشین‌ها را متوقف کند و محل نصب ستون‌ها را با ابزار دستی ایجاد کرده و پس از استقرار ستون‌ها، دهانه آن‌ها نیز با وسایل دستی خاکبرداری شود.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *