بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان چیست؟ انواع بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان کدامند؟ در هنگام خرید این بیمه باید چه نکاتی را در نظر داشت؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم بیشتر و بهتر بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان و هر آنچه به این بیمه مربوط است را بشناسیم.

در هر کار و فعالیتی احتمال رخ دادن حادثه و به وجود آمدن ضرر و زیان جانی و مالی همیشه هست، خواه نحوه انجام کار، انسانی، ماشینی و یا تلفیقی از هر دو باشد. انسان برای جلوگیری و یا دست کم جبران بخشی از ضرر ناشی از حوادث کار، اقدام به ایجاد بیمه کردند. بیمه‌ها امروزه نقش بسیار پر رنگی را در فعالیت‌های انسان ایفا کرده و به بخش ضروری و غیر قابل چشم پوشی آن تبدیل شده‌اند. بیمه‌ها انواع مختلفی دارند و تقریبا تمام زمینه‌های شغلی و فعالیتی انسان و حتی زندگی اشخاص و اشیا را نیز پوشش می‌دهند که البته پایه و اساس همه آنها یکی است و هدف اصلی بیمه‌ جبران خسارت در صورت بروز حادثه است. عمر بیمه در ایران به بیش از هشتاد سال گذشته باز می‌گردد و از سال ۱۳۱۴ هجری شمسی اولین بیمه ایرانی شروع به فعالیت کرد.در اینجا ما قصد داریم یکی از  بیمه‌های اساسی و پرکاربرد را مورد بررسی قرار دهیم، پس با ما همراه باشید.

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان چیست؟

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان یا تضمین کیفیت ساختمان Latent Defects of Building Insurance or LDB))، همانطورکه از نام آن پیدا است در زمینه ساختمان می‌باشد و تمام ساختمان‌‌های مسکونی، مسکونی اداری و مسکونی تجاری را شامل می‌شود. این بیمه نامه هر نوع نقصی را در سازه‌های اصلی و جانبی ساختمان پوشش می‌دهد. اگر در ساخت ساختمان طراحی اشتباه و یا اجرای نادرست صورت بگیرد و یا مواد و مصالح بکار رفته در آن معیوب باشد و در زمان صدور گواهی پایان کار به وسیله بیمه گذار و گواهی تایید بازرس فنی آشکار نشده باشد می‌توان از بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان بهره برد.

انواع بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان یا بیمه تضمین کیفیت ساختمان تنها بر یک نوع می‌باشد. این بیمه نامه به اینگونه است که فقط سازه‌های اصلی ساختمان را شامل می‌شود و هیچ تعهدی در قبال سازه‌های جانبی ساختمان و خسارات ناشی از آن ندارد.

سازه‌های اصلی ساختمان: کلیه سازه‌های اجزاي داخلی و خارجی باربر اصلی که براي پایداری و استحکام ساختمان ضروری هستند. شامل پی‌ها، ستون‌ها، کف‌ها، تیرها، بادبند‌ها و تمام دیوارها و سقف‌ها.

سازه‌های جانبی ساختمان: کلیه اجزای غیر باربر ثابت ساختمان شامل؛ درها، پنجره‌ها، گچکاری‌ها، کاشیکاری‌ها، کفپوش‌ها، نازك کاری‌ها، فاضلاب‌های داخلی، عایق رطوبتی و تاسیسات الکتریکی و مکانیکی ثابت (به استثناي اجزاي متحرك درها، پنجره ها، نورگیرها و امثال آنها)، محوطه‌هاي بیرونی و درونی، راه‌هاي دسترسی، آبنما، مخازن آب، پل سواره ‌رو یا پیاده‌ رو.

 

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

خسارات مالی و هزینه‌های ناشی از عیوب پنهان ساختمان به شرح زیر تحت پوشش این بیمه نامه می‌باشد:

 1. ویرانی کل ساختمان به مدت ۱۰ سال
 2. سایر خسارات وارد به ساختمان، شامل:
 • سازه‌هاي اصلی ساختمان شامل پی، اسکلت، سقف و سفت کاري براي مدت ۱۰ سال، حداکثر تا ۴۹ درصد سقف تعهد بیمه گر.
 • نماي ساختمان براي مدت پنج سال، حداکثر تا ۵ درصد سقف تعهد بیمه گر.
 • عایق‌های رطوبتی ضد هوازدگی سقف‌هاي شیبدار و دیوارهای خارجی و عایق‌های هوازدگی سقف‌های مسطح، یک سال پس از تاریخ صدور الحاقی شروع پوشش بیمه‌ا‌ی براي مدت پنج سال، حداکثر تا ۱ درصد سقف تعهد بیمه گر.
 • تجهیزات و تاسیسات مکانیکی و برقی، آسانسورها براي مدت سه سال، حداکثر تا ۲۰ درصد سقف تعهد بیمه گر.
 • سایر هزینه‌هایی که به منظور محوطه‌ سازی، احداث راه‌های دسترسی، آبنما، پل سواره رو و پیاده رو تخصیص می‌یابد، براي مدت پنج سال، حداکثر تا ۵ درصد سقف تعهد بیمه گر.
 1. هزینه‌هایی که به منظور جلوگیری از تخریب یا توسعه خسارت صورت می‌گیرد، حداکثر تا ۵ درصد سقف تعهد بیمه گر براي مدت ۱۰ سال.
 2. هزینه‌های لازم براي تخریب و پاکسازي محل و برداشت ضایعات، حداکثر تا ۱۰ درصد سقف تعهد بیمه گر براي مدت ۱۰ سال.
 3. هزینه‌های حرفه‌ای، حداکثر تا ۵ درصد سقف تعهد بیمه گر براي مدت ۱۰ سال.

تبصره ۱ – پوشش این بیمه نامه منوط به نظارت بازرس فنی بیمه گر بر عملیات اجرایی ساختمان است. این نظارت از زمان شروع عملیات ساختمان آغاز می‌شود. نحوه نظارت، وظایف بازرس فنی و شرایط فنی ساختمان‌ها به موجب دستورالعملی است که نزد بیمه گر می باشد.

تبصره ۲- بیمه گر می‌تواند خسارت ها و هزینه های تحت پوشش موضوع ماده ۳ شرایط عمومی این بیمه نامه ناشی از اثرات نامطلوب خدمات فنی و مهندسی در مقاطع شناخت، طراحی، اجرا و بهره برداري را تا حد خسارت پرداختی از مقصرین حادثه بازیافت نماید.

نکاتی که باید در هنگام خرید بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان مورد توجه قرار گیرند

قبل از اقدام برای خرید هر نوع بیمه‌ای لازم است که به خوبی با شرایط و قوانین آن آشنا شد و آنها را مطالعه کرد. با توجه به آنچه در بالا گفته شد، بیمه تضمین کیفیت ساختمان فقط سازه‌های اصلی ساختمان را آن هم در شرایط خاصی تحت پوشش قرار می‌دهد و بیمه گر باید این نکته را در نظر داشته باشد. در اینجا به مواردی که شامل بیمه تضمین کیفیت ساختمان نمی‌شود اشاره می‌کنیم.

موارد زیر تحت پوشش این بیمه نامه نیست:

 1. خسارت‌هایی که عمداً یا سهواً توسط بیمه گذار یا ذینفع به موضوع بیمه وارد می‌شود.
 2. خسارت‌های ناشی از آتش سوزی یا انفجار به استثنای مواردی که آتش سوزی یا انفجار به طور مستقیم ناشی از خسارت تحت پوشش این بیمه نامه باشد.
 3. خسارت ناشی از سیل، آتشفشان، طوفان، صاعقه، انفجار، طغیان رودخانه‌ها، ریزش زمین، حریق تحت الارضی و یا آفات سماوي.
 4. خسارت‌های ناشی از زلزله، فراتر از حد محاسبات ساختمانی، به تشخیص بازرس فنی بیمه گر و بر اساس آخرین ویرایش مبحث ششم مقررات ملی ساختمان مصوب وزارت راه و شهرسازی که در زمان احداث ساختمان ملاك عمل بوده است.
 5. خسارت ناشی از جنگ، تجاوز، عملیات تروریستی یا خرابکاری، انقلاب، شورش، توقیف، غصب (چه نظامی و چه غیر آن) و مصادره.
 6. خسارات مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
 7. خسارات ناشی از رانش یا جابجایی زمین و همچنین نشست زمین، مگر اینکه ناشی از عیوب اساسی و پنهان باشد.
 8. خسارت ناشی از ساختمان‌های مجاور، نشت لوله‌هاي آب و فاضلاب عمومی یا آب‌های زیرزمینی.
 9. خسارت ناشی از هرگونه تغییر در رنگ، بافت، لکه شدن، زنگ زدن یا خرابی ظاهری و سطحی یا سایر فرآیندهای مربوط به فرسوده شدن نمای ساختمان و ترك‌هاي ظاهری و سطحی نازک کاری ساختمان.
 10. خسارت‌های ناشی از تعمیرات، تغییرات و اضافات پس از تکمیل ساختمان.
 11. خسارت‌های ناشی از فرسودگی.
 12. خسارت‌های ناشی از هر نقص یا عیبی که بازرس فنی کتباً به بیمه گذار ابلاغ نموده و یا در گواهی تایید مقید به شرطی شده باشد، مگر اینکه متعاقباً عیب یا نقص اصلاح شده و مورد تایید بیمه گر نیز قرار گرفته باشد یا مستقیماً ناشی از آن نباشد.
 13. هرگونه مالیات، عوارض ادواري و جرایم.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *