بیمه درمان تکمیلی

بدون شک سلامتی و تندرستی با ارزش­ترین سرمایه هر انسانی است. اما هر فردی در طول زندگی خود ممکن است دچار بیماری و مشکل شود. به همین خاطر در تمام ایام سال مراکز درمانی و بیمارستان­ها مملوء از مراجعه کنندگانی است که می­خواهند بیماری خود را درمان کنند. بسیاری از این افراد در هنگام معالجه بیماریشان با هزینه­ های سرسام­ آور مواجه می­شوند که بیمه­ های درمان پایه مانند بیمه تامین اجتماعی و سلامت پاسخگوی تمام هزینه­ های آن نیست. در این مواقع بیمه درمان تکمیلی با پرداخت هزینه­ های خارج از تعهد بیمه­ های پایه، به کمک بیماران می ­آید تا هیچ گونه فشار مالی به آنها وارد نشود. با ما همراه باشید تا با بیمه درمان تکمیلی، انواع، پوشش­ها و دیگر نکات مربوط به آن آشنا شوید.

بیمه درمان تکمیلی چیست؟

هزینه ­های بالای درمان بیماری­ها و عدم توانایی پرداخت آن از سوی برخی از افراد باعث شکل ­گیری انواع بیمه ­های درمانی گردید. بیمه درمان تکمیلی یکی از انواع بیمه­های درمانی پرطرفدار است که برای پرداخت هزینه­ های مازاد درمان بیماری از آن استفاده می­شود. در واقع بیمه تکمیلی همانطور که از نام آن مشخص است در کنار بیمه ­های اصلی قابل استفاده است. پس افرادی که دارای یکی از بیمه ­های درمانی اصلی هستند، می­توانند در کنار آن از خدمات بیمه درمان تکمیلی که توسط شرکت­های بیمه صادر می­شود، بهره­ مند شوند تا مشکلات مالی آنها نتواند هیچ گونه خللی در روند درمان بیماریشان وارد نماید. البته برخی از شرکت­های بیمه برای صدور بیمه تکمیلی، داشتن بیمه پایه را ضروری نمی­دانند.

بیمه تکمیلی چیست؟

بیمه تکمیلی

انواع بیمه درمان تکمیلی

بیمه تکمیلی که به آن بیمه جبران کننده هم می­گویند، دارای انواع مختلفی است. برای این که بتوانید از خدمات این بیمه درمانی در جهت درست استفاده کنید، لازم است با انواع آن آشنا شوید. انواع بیمه درمان تکمیلی که توسط شرکت­های بیمه به بیمه­ گذاران عزیز عرضه می­شود، عبارتند از:

·         بیمه درمان تکمیلی گروهی

این بیمه تکمیلی برای اعضای یک شرکت یا مجموعه که به صورت گروهی با هم کار می­کنند، صادر می­شود. یکی از ویژگی­ های بیمه تکمیلی گروهی این است که کارکنان آن شرکت می­توانند افرادی را که با آنها نسبت فامیلی درجه یک دارند، بیمه کنند. برای استفاده از بیمه درمان تکمیلی گروهی شرایط خاصی وجود دارد، به عنوان مثال تعداد نفرات باید از یک حد مشخصی بیشتر باشد. در گذشته تعداد نفرات را بالای ۵۰ نفر در نظر گفته بودند، اما در حال حاضر برای زیر ۵۰ نفر هم می­توان از این بیمه درمانی استفاده کرد. البته لازم است بدانید، کارفرما در صورتی می­تواند کارمندان خود را بیمه کند که بیمه تامین اجتماعی همه آنها از یک کارگاه رد شده باشد.

·         بیمه درمان تکمیلی برای مسافران خارجی

حتماً تا به حال نام بیمه مسافرت خارجی به گوشتان رسیده است، این بیمه مختص افرادی است که به خارج از کشور سفر می­کنند، زیرا بیمه­ های درمانی پایه، پاسخگوی هزینه­ های پزشکی در خارج از کشور نیستند. بنابراین استفاده از بیمه درمان تکمیلی برای مسافرانی که به خارج از کشور سفر می­کنند، بسیار ضروری است. جالب است بدانید، بیمه مسافرتی خارج از کشور علاوه بر هزینه­ های درمان،پوشش هزینه­ های موارد دیگر مانند خسارت بار را نیز تقبل می­کند.

·         بیمه درمان تکمیلی خانواده

در برخی از شرکت­های بیمه، صدور بیمه درمان تکمیلی خانواده برای افراد امکان­پذیر است. در واقع این بیمه درمانی محدودیت­های بیمه تکمیلی گروهی را برطرف کرده است. همانطور که بیان کردیم در بیمه تکمیلی گروهی تعداد نفرات باید از یک حد مشخصی بیشتر باشد و همچنین بیمه پایه همه اعضای گروه، از یک کارگاه صادر شده باشد. در حالی که بیمه درمان تکمیلی خانواده محدودیتی از لحاظ تعداد افراد ندارد و حتی برای یک نفر هم صادر می­شود و علاوه بر این لازم نیست که بیمه پایه همه افراد از یک کارگاه صادر شود.

البته باید بگوییم که پوشش بیمه تکمیلی خانواده از بیمه تکمیلی گروهی کمتر است و به شرکت بیمه کننده بستگی دارد. نکته دیگری که باید در مورد این نوع بیمه تکمیلی بدانید، این است که حق بیمه آن به سن افراد و همچنین مدت زمان استفاده آنها از این طرح بستگی دارد.

·         بیمه درمان تکمیلی انفرادی

از آن جایی که همه افراد امکان استفاده از بیمه تکمیلی گروهی را ندارند، صدور بیمه انفرادی بسیار ضروری است. تمام افراد جامعه از بیمه درمان تکمیلی انفرادی می­توانند استفاده کنند. در برخی از شرکت­های بیمه برای صدور این نوع بیمه داشتن بیمه پایه لازم نیست. پوشش بیمه انفرادی به صورت کامل است و مانند بیمه تکمیلی خانواده دارای محدودیت نیست.

بیمه درمان تکمیلی آسیا چه خدماتی را پوشش می­دهد؟

بیمه تکمیلی، مانند بیمه­ های پایه از سوی یک ارگان و یا سازمان خاص ارائه نمی­شود، بلکه از سوی شرکت بیمه صادر می­شود. با توجه به این که شرکت­های مختلف صدور این نوع بیمه درمانی را به عهده دارند، بنابراین طبیعی است که پوشش بیمه درمان تکمیلی در تمام شرکت­ها به یک شکل نباشد. بنابراین اگر خدمات خاصی مد نظرتان است بهتر است درباره پوشش­های بیمه از شرکت بیمه سوال کنید. با این وجود پوشش بیمه تکمیلی که از سوی شرکت­های بیمه تعیین می­شود، شامل موارد زیر است:

 • جبران هزینه­ های مربوط به آمبولانس شهری و بین شهری
 • جبران هزینه­ های مربوط به هر گونه عمل سرپایی مانند لیزر درمانی، ختنه، بخیه، تخلیه کیست، شکستگی، کچ گرفتن و …
 • جبران هزینه­ های دندان­پزشکی به غیر از جراحی لثه، دندان مصنوعی، ایمپلنت و ارتودنسی
 • هزینه درمان ناباروری و نازایی، میکرواینجکشن، آی یو آی، آی وی اف، GIFT، ITSC
 • ­هزینه تست غربالگری، بیماری­های جنین و ناهنجاری­های جنین
 • جراحی عیوب انکساری چشم
 • هزینه­ های مربوط به خدمات آزمایشگاهی مانند نوار قلب، رادیوگرافی، فیزیوتراپی، پاتولوژی، آسیب شناسی، ژنتیک پزشکی و …
 • هزینه ­های مربوط به مشکلات ناشی از بلایای طبیعی
 • هزینه خرید عینک و سمعک
 • هزینه دارو ایرانی و خارجی و ویزیت
 • هزینه­ های مربوط به شیمی درمانی
 • هزینه­ های زایمان طبیعی، سزارین و کورتاژ تشخیصی
 • هزینه ­های انواع سنگ­شکن
 • هزینه­ های عمل جراحی مانند پیوند کلیه، پیوند ریه، قلب، چشم، مغز و اعصاب و …
 • هزینه ­های پاراکلینیکی مانند سونوگرافی، ماموگرافی، تست ورزش، تست آلرژی، نوار عصب، نوار مغز، نوار عضله، اسکن، آندوسکوپی، اکو، دانسیتومری، بینایی­سنجی، شنوایی­سنجی، نوار مثانه و …

 

نکات قابل توجه هنگام خرید بیمه درمان تکمیلی

نرخ خرید بیمه تکمیلی دارای شرط سنی است، به عنوان مثال بیمه تکمیلی انفرادی برای افراد ۷۰ سال قابل استفاده نیست. در بیمه تکمیلی گروهی میزان نرخ آن برای همه افراد زیر ۶۰ سال یکسان است. نرخ بیمه برای افراد بین ۶۱ تا  ۷۰ به میزان ۵۰ افزایش داشته و برای افراد بالای ۷۰ سال به میزان ۱۰۰ درصد افزایش می ­یابد. البته این نرخ مربوط به تمام شرکت­های بیمه نیست و ممکن است در هر شرکتی متفاوت باشد.

یکی دیگر از نکات قابل توجه در هنگام خرید بیمه درمان تکمیلی، توجه به شرایط سنی است که از سوی شرکت بیمه تعیین شده است. در هر شرکتی با توجه به سن افراد بیمه شده، حق بیمه و میزان تعهدات مشخص می­شود.

در هر شرکتی سقف تعهداتی برای پوشش­های بیمه مشخص شده است. به طور کلی هر چقدر میزان این تعهدات بیشتر باشد، حق بیمه درمان تکمیلی نیز بیشتر خواهد بود.

برخی از خسارت­ها و بیماری­ها از سوی بیمه درمان تکمیلی پوشش داده نمی­شوند. به عنوان مثال بیمه تکمیلی برای ترک اعتیاد، اعمال مجرمانه، خودکشی، بیماری­های مادرزادی (پزشک تشخیص دهد که جنبه درمانی ندارد)، سقط غیرقانونی جنین، جنون، هزینه اتاق خصوصی در مراکز درمانی (به تشخیص پزشک)، خسارات ناشی از اعتصاب، جنگ و آشوب، معلولیت ذهنی، جراحی­های زیبایی (تشخیص پزشک)، لوازم بهداشتی و آرایشی که جنبه دارویی دارند و … هیچ گونه تعهدی ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *