بیمه تمام خطر نصب چیست؟ این بیمه شامل چند نوع است؟ بیمه تمام خطر نصب چه مواردی را پوشش می‌دهد؟ در هنگام خریدن بیمه مسئولیت باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

بیمه عقدی است که به موجب آن یک طرف متعهد می‌شود که در ازای دریافت وجه یا وجوهی از طرف دیگر، در صورت بروز هرگونه اتفاق خسارت‌های وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی بپردازد. قوانین مربوط به انواع بیمه‌ها در اردیبهشت سال ۱۳۱۶ در ۳۶ ماده مختلف تصویب شد؛ اما شرایط بیمه‌ها به گونه‌ای است که هر روزه نوع جدید از آن برای جبران خسارت‌های مختلف رونمایی می‌شود. شورای عالی بیمه در اجراي ماده ۱۷ قانون تأسيس بيمه مركزي ايران و بيمه‌گري و در سال ۱۳۹۶، «مقررات تعيين حق بيمه انواع رشته‌هاي بيمه‌اي» را تصویب کرد که شامل ۱۰ بند و ۴ تبصره متفاوت است. انواع بیمه‌های مهندسی شامل موارد زیر هستند:

 • بیمه تمام خطر پیمانکاران (C.A.R)
 • بیمه ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکاری (C.P.M)
 • بیمه سازه‌های تکمیل‌شده (C.E.C.R)
 • بیمه فساد کالا در سردخانه (D.O.S)
 • بیمه تجهیزات الکترونیک (E.E)
 • بیمه شکست ماشین‌آلات (M.B)
 • بیمه عدم النفع ناشی از شکست ماشین‌آلات (M.L.O.P)
 • بیمه بویلر و مخازن تحت فشار (B.P.V)
 • بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (L.D.B)
 • بیمه تمام خطر نصب (E.A.R)

یکی از جدیدترین انواع رشته‌های بیمه مهندسی که با نام بیمه تمام خطر نصب یا (E.A.R) (Erection All Risks) شناخته می‌شود نیز مطابق این قانون موظف به جبران خسارت‌های افراد مختلف است.

بیمه تمام خطر نصب , بیمه تمام خطر نصب آسیا , قیمت بیمه تمام خطر نصب

بیمه تمام خطر نصب یا E.A.R چیست؟

بیمه تمام خطر نصب به نوعی از بیمه گفته می‌شود که پروژه‌های احداثی تأسیساتی و کارخانه‌ها که ارزش اقلام مورد نصب در آن‌ها بیشتر از مواد، مصالح و کارهای ساختمانی باشد را پوشش می‌دهد و برای جبران خسارت‌های فیزیکی غیرقابل‌پیش‌بینی ناشی از حوادث در حین اجرای عملیات در نظر گرفته‌شده است. هدف اصلی بیمه تمام خطر نصب ارائه تأمین کامل و کافی در برابر تمامی خطرات در خصوص نصب ماشین‌آلات و تجهیزات و همچنین نصب هر نوعی از سازه‌های فلزی است.

این بیمه در اصل برای پروژه‌های در حال اجرا تعریف‌شده است. برخلاف گذشته که بیمه‌گذار مجبور بود برای بروز هر اتفاق و حادثه‌ای مانند آتش‌سوزی، مسئولیت مدنی، سرقت، دزدی و بلایای طبیعی نوعی از بیمه‌ها را تهیه کند این بیمه به دلیل اینکه پروژه‌های در حال اجرا را شامل می‌شود تمامی بیمه‌ها را در قالب یک بیمه مشترک پوشش می‌دهد.

بیمه تمام خطر نصب چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

همان‌طور که گفته شد این بیمه مجموعه‌ای از تمامی بیمه‌ها مانند بیمه آتش‌سوزی، انواع بیمه‌های مسئولیت، بیمه بلایای طبیعی و سرقت را پوشش می‌دهد. ازجمله موارد تحت پوشش این بیمه می‌توان به مواردی مانند کارهای موضع پیمان، نصب ماشین‌آلات یا تجهیزات، ماشین‌آلات ساختمانی، لوازم و تجهیزات ساختمانی، هزینه‌های مربوط به برداشت ضایعات، اموال مجاور، مسئولیت مدنی در صورت تمایل طرفین بیمه‌نامه، تمامی موارد بیمه آتش‌سوزی، سقوط هواپیما، تمامی بلاهای طبیعی، دزدی، اجرای ناصحیح کار، عدم مهارت، اشتباهات فردی، سهل‌انگاری و سایر موارد اشاره کرد.

با توجه به نام بیمه و حدود پوشش بیمه‌ای ارائه شده توسط بیمه‌گر، این بیمه تمام خطراتی که ممکن است یک پروژه در حال اجرا را تهدید کند پوشش می‌دهد؛ مانند تمامی بیمه‌های دیگر استثناهایی در نحوه پوشش این بیمه وجود دارد و موارد زیر را شامل نمی‌شود

 • آسیب‌های ناشی از جنگ، هجوم، عملیات خصمانه، شورش، بلوا یا اعتصاب کارگران و مواردی از این دست
 • واکنش‌های هسته‌ای، تشعشعات اتمی یا آلودگی‌های رادیواکتیو
 • سهل‌انگاری بیمه‌گذار
 • توقف کار به‌طورکلی یا جزئی

بیمه تمام خطر نصب , بیمه تمام خطر نصب آسیا , قیمت بیمه تمام خطر نصب

نکات قابل توجه در بیمه تمام خطر نصب

 1. در صورتی که پیمانکار بخواهد بخشی از مبلغ یا بخشی از مدت پیمان را بیمه کند باید تأییدیه و تعیین کارفرما را داشته باشد.
 2. در صورتی که زمان شروع پروژه مشخص نباشد، با درخواست پیمانکار و تائید کارفرما می‌توان دوره پیش انبارداری یا تجهیز کارگاه را بیمه کرد.
 3. اگر پیمانکار درخواست کند و حق بیمه اضافی را دریافت کند می‌تواند پوشش بیمه‌ای دوره نگهداری را نیز تمام خطر کند.
 4. در صورتی که میزان قطعی خسارت‌های واقعی مواضع خسارت‌دیده توسط بیمه‌گر مشخص شد، بیمه‌گذار موظف است که نسبت به اخذ پوشش دوباره این مواضع اقدام کند و هزینه‌های آن را بپردازد. در غیر این صورت خسارت مجدد به این مواضع تحت پوشش تمام خطر نصب نخواهد بود.
 5. با توجه به این‌که توقف پروژه جز استثناهای بیمه تمام خطر نصب می‌باشد، در صورت توقف پروژه، پوشش بیمه‌ای نیز به‌صورت اتوماتیک متوقف خواهد شد. در این مواقع فرد بیمه‌گذار باید حق بیمه اضافی پرداخت نماید تا در صورت بروز هرگونه خسارتی، قابلیت جبران دشاته باشد.
 6. مسئولیت بیمه‌گر هم‌زمان با شروع بهره‌برداری یا تحویل کار به کارفرما تمام می‌شود و پس از آن هر خسارتی به مواضع بیمه وارد شود هیچ‌گونه مسئولیتی نخواهد داشت.
 7. بیمه‌گذار موظف است تمام بندها و شرایط مربوط به استثناهای پوشش بیمه تمام خطر نصب را به خوبی مطالعه کنید و با آن‌ها آشنایی کامل داشته باشد.
 8. فرد بیمه‌گذار قادر است با پرداخت حق بیمه اضافی خسارت‌های غیرمستقیم ناشی از طراحی غلط، مواد یا ریخته‌گری معیوب و یا اجرای نادرست کار توسط کارخانه سازنده قطعات را نیز تحت پوشش قرار دهد.
 9. در هنگام عقد بیمه‌نامه بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار، اطلاعات باید کامل، دقیق و بدون شبهه باشد.
 10. بیمه‌گذار باید قبل از اقدام به خرید بیمه تمام خطر نصب تمامی سؤالات متداول مربوط به آن را مطالعه کند.

بیمه تمام خطر نصب , بیمه تمام خطر نصب آسیا , قیمت بیمه تمام خطر نصب

نکات ایمنی استفاده از بیمه تمام خطر نصب

با توجه به آنکه این نوع بیمه مجموعه‌ای از تمام بیمه‌ ها در حین انجام عملیات یک پروژه می‌باشد لازم است که تمامی قواعد و نکات ایمنی در حفاظت از سلامت مصالح و اموال و همچنین کارکنان و کارگران به خوبی رعایت شوند.

 • تمامی نکات و قواعد بهداشتی در رابطه با سلامت افراد باید رعایت شود.
 • تمامی نکاتی که در برابر جلوگیری از آتش‌سوزی و خطراتی که ناشی از سهل‌انگاری است باید رعایت شود.
 • وجود درهای اضطراری و وسایل اطفای حریق متناسب با فضای کار لازم است.
 • استفاده از سنسورها و آشکارسازها می‌تواند در جلوگیری از خطرات احتمالی مؤثر باشد.
 • مطالعه دستورالعمل استفاده از هر وسیله‌ای در انجام پروژه‌ها لازم و حیاتی است.
 • استفاده از وسایل ایمنی برای کارکنان و کارگران بسیار لازم و ضروری است.

خرید بیمه تمام خطر نصب بیمه آسیا

بیمه آسیا به عنوان یکی از شرکت های پیش رو در زمینه ارائه بیمه های مهندسی اقدام به صدور بیمه تمام خطر نصب کرده است. جهت خرید و استعلام قیمت بیمه تمام خطر نصب می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید و اطلاعات کافی را از کارشناسان بی بیم کسب نمائید.

 تا بی بیم شدن از خطرات نصب یک تماس کافیست

۰۲۱-۲۲۲۲۸۵۰۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *