بیمه تجهیزات الکترونیکی

بسیاری از تجهیزات الکترونیکی، در کنار حساس و ظریف بودن، قیمت بالایی نیز دارند. یک اتاق سرور، شامل تعداد زیادی از سیستم‌های رایانه‌ای است که ممکن است وظیفه‌ی سرویس‌دهی به یک کسب‌وکار اینترنتی را داشته باشد. این مسئله وقتی حساس خواهد شد که پای خسارت و حوادث پیش بیاید. اینجا جایی است که شرکت‌های بیمه وارد می‌شوند و با تعریف بیمه‌نامه‌های خاص این موضوع، بار جبران خسارت را کاهش می‌دهند. برای مثال، بیمه اتاق سرور، وابسته به اینکه چه پوشش‌هایی در قرارداد قید شده باشد، خسارات تجهیزات و نرم‌افزارها و اطلاعات آن‌ها را جبران خواهد کرد.

 

بیمه‌ تجهیزات الکترونیک (Electronic Equipment) چیست؟

بیمه راهی برای مقابله با ریسک است. طبق قانون بیمه مصوب سال ۱۳۱۶، بیمه این‌چنین تعریف شده است: «بیمه عبارت است از قراردادی که به موجب آن یک طرف (بیمه‌گر) تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر (بیمه‌گذار) در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی را بپردازد. متعهد را بیمه‌گر، طرف تعهد را بیمه‌گذار و وجهی را که بیمه‌گذار به بیمه‌گر می‌پردازد حق بیمه و آن‌چه را که بیمه می‌شود موضوع بیمه نامند.»

در تعریف بیمه تجهیزات الکترونیک مواری قابل بیمه کردن هستند که قطعات الکتریکی و الکترونیکی به کار رفته در آن، ارزشی بیش از قسمت‌های مکانیکی و سایر قسمت‌ها داشته باشند.

طبق این تعریف، تجهیزات بسیاری تحت پوشش بیمه تجهیزات الکترونیک قرار خواهند گرفت. موبایل، تبلت، کامپیوتر شامل تمامی تجهیزات داخلی و خارجی آن، و همچنین اتاق سرور عمومی‌ترین موارد شمول بیمه تجهیزات الکترونیک هستند. در آزمایشگاه‌های پزشکی، تجیهزاتی مثل دستگاه‌های عکس‌برداری اشعه‌ی ایکس و در دندان‌پزشکی لوازمی چون یونیت نیز شامل تعریف این نوع خاص از بیمه‌نامه هستند.

دستگاه‌های به کار رفته در سینما و تهیه‌ی فیلم و سریال نیز از جمله مواردی هستند که طبق تعریف بیمه تجهیزات الکترونیک، قیمت اجزای الکترونیکی آن‌ها بالاتر از سایر اجزاست. بنابراین شامل این نوع از بیمه خواهند بود.

 

 

پوشش بیمه تجهیزات الکترونیک (Electronic Equipment)

دو بیمه‌نامه با یک موضوع، ممکن است تفاوت‌هایی در موارد پوشش خسارت داشته باشند. بنابراین مهم است که در هنگام مقایسه‌ی شرکت‌های مختلف بیمه، به پوشش‌های آن‌ها توجه داشته باشیم.

پوشش‌های عمومی بیمه‌نامه، شامل مواردی مانند آتش‌سوزی، انفجار، رعد و برق، طوفان، زمین‌لرزه، رانش زمین، ریزش کوه، سیل و طغیان آب است. وسایل الکترونیکی نسبت به دود، گرد و غبار، خاک و رطوبت حساس‌اند. به همین خاطر عمدتا موارد این‌چنینی نیز در لیست پوشش‌های بیمه تجهیزات الکترونیک وارد خواهد شد.

 

به موارد عدم پوشش بیمه دقت کنید!

رایج است که در بیمه‌نامه‌ها، مواردی به عنوان استثنا ذکر می‌شود. در انتخاب بیمه‌نامه‌ی مناسب، مهم است که به موارد استثنا دقت شود. مثلا جنگ هسته‌ای جز موارد استثنایی است که پذیرفتن آن منطقی است. اما گاهی مواردی استثنا می‌شوند که در واقع هدف بیمه‌گذار، کاهش ریسک در اثر وقوع آن‌هاست. به عنوان مثال، کارکرد نامناسب فیوز داخلی یک مدار الکترونیک ممکن است باعث ایجاد خسارت شود. اگر این مورد استثنا شود، قصد بیمه‌گذار از بیمه برآورده نمی‌شود.

 

به چه مواردی در بیمه کردن تجهیزات الکترونیک دقت کنیم؟

پوشش‌های لازم بیمه

هنگامی که قصد دارید تجهیزات الکترونیک خود را بیمه کنید، توجه داشته باشید که وقوع چه مواردی ممکن است موجب خسارت شود. آیا بیمه‌نامه‌ای که انتخاب کرده‌اید، آن موارد را پوشش خواهد داد؟ مهم‌ترین اصل هر بیمه‌نامه، موارد پوشش و عدم پوشش توسط بیمه است. پوشش بیمه از عوامل اصلی تعیین قیمت بیمه‌نامه است. هیچ بیمه‌نامه‌ای به خاطر موارد پوشش و عدم پوشش خود، صحیح یا غلط نیست. مهم نیاز شما از بیمه است که با کدام بیمه‌نامه برطرف خواهد شد.

باید توجه داشته باشید که سرقت، آسیب به نرم‌افزار و هزینه‌های اجاره‌ی دستگاه جایگزین در بازه‌ی راه‌اندازی مجدد، شامل بیمه‌نامه نیست. برای الحاق این موارد، شرکت‌های بیمه این امکان را اضافه می‌کنند که با پرداخت مبلغ اضافه، به بیمه‌نامه اضافه شود.

 

پرداخت خسارت و اصل عدم نفع

یکی از قوانین بیمه، سود نبردن بیمه‌گذار از بیمه است. یعنی بیمه باید تنها جبران خسارت کرده و نباید مبلغ پرداختی به نحوی باشد که سودی از آن بیمه‌گذار شود. به همین خاطر شرکت‌های بیمه، دستگاه‌های الکترونیک را با احتساب استهلاک آن بیمه می‌کنند. در هنگام وقوع خسارت نیز، مبلغ پرداختی متناسب با عمر دستگاه در همان زمان است.

خسارتی که شرکت بیمه به بیمه‌گذار پرداخت می‌کند، برای جایگزینی اقلام بیمه شده است. به همین دلیل باید شامل کرایه جابه‌جایی، هزینه نصب و حتی عوارض گمرکی باشد. زیرا که همه‌ی این هزینه‌ها، برای جایگزینی دستگاه‌های بیمه شده نیاز است.

 

بیمه کردن نرم‌افزار و اطلاعات

اطلاعات یا data قابلیت بیمه شدن را ندارند. چرا که ارزش‌گذاری آن‌ها وابسته به عوامل بسیار زیادی است که تقریبا غیر ممکن است. اما هنگامی که نرم‌افزار یک وسیله‌ی الکترونیکی را بیمه می‌کنید، بازیابی اطلاعات پردازش و ذخیره شده‌ی آن، شامل پوشش بیمه خواهد بود. به شرطی که آن اطلاعات به طور مستقیم در سیستم پردازش اطلاعات دستگاه استفاده شود.

این مورد از مواردی است که باید برای بیمه اتاق سرور به آن توجه لازم شود. در اتاق سرور علاوه بر تجهیزات، اطلاعات نیز ارزش بالایی دارند. به همین خاطر باید نسبت به پوشش یا عدم پوشش آن‌ها توجه کرد.

 

نوسان برق، عامل مهم و غیر قابل بیمه

شرط کارکرد صحیح تجهیزات الکترونیک، عدم وجود نوسان برق است. به همین خاطر، یکی از مهم‌ترین موارد عدم پوشش بیمه‌های تجهیزات الکترونیک، خسارت در اثر نوسان برق است. برای پیشگیری از خسارت، می‌بایست از ups استفاده کرد.

فرانشیز چیست؟

فرانشیز لغتی فرانسوی به معنی معافیت است. در اکثر بیمه‌نامه‌ها، بندهایی تحت عنوان فرانشیز وجود دارد. فرانشیز بیمه، در حقیقت مقداری از خسارت است که توسط بیمه‌گر جبران نمی‌شود. اما چرا شرکت‌های بیمه از فرانشیز استفاده می‌کنند؟

فرانشیز به شرکت‌های بیمه کمک می‌کند که برای هر خسارت جزئی درگیر کارهای پرداخت و بازرسی حادثه نشود. از طرفی حاشیه‌ای برای شرکت‌های بیمه ایجاد می‌شود که آن‌ها را به ارائه‌ی بیمه و سرمایه‌گذاری در آن علاقه‌مند می‌کند.

در خرید بیمه‌نامه‌ها باید به مبلغ یا درصد فرانشیز توجه کرد. ممکن است یکی از دلایل ارزان‌تر بودن یک بیمه‌نامه نسبت به دیگری، مبلغ فرانشیز بالا و تعهد پایین آن باشد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *